Ciekawostki turystyczne: Paprotna

Paprotna (441 m n.p.m.) – wzgórze na Pogórzu Wiśnickim w województwie małopolskim, na północny zachód od Rajbrotu. Znajduje się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najwyższych wzniesień Pogórza Wiśnickiego i typowym wzniesieniem pogórza – jego partie wierzchołkowe są płaskie i rozległe, a zbocza łagodne, przecięte jednak głębokimi parowami potoków.

Widok z Muchówki na Paprotna
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Przebiega przez nią dział wodny. Potoki ze zboczy wschodnich i północnych spływają do rzeki Uszwicy (zlewnia Wisły), ze zboczy zachodnich do Saneczki (dopływ Trzciańskiego Potoku, zlewnia Raby).

Znaczna część Paprotnej jest zalesiona lasem mieszanym, z przewagą sosny. Dawniej jej zalesienie było znacznie mniejsze, były tu pola uprawne, o czym świadczą miedze i wyraźne ślady ugorów na zalesionych obecnie miejscach. Na jednym ze wzniesień szczytowych Paprotnej (436 m n.p.m.) znajduje się grupa ostańców skalnych – pomnik przyrody „Kamienie Brodzińskiego” upamiętniający poetę Kazimierza Brodzińskiego z doby romantyzmu z pobliskiej Królówki. Oprócz nich w innych miejscach Paprotnej jest jeszcze kilka mniejszych ostańców skalnych wystających z ziemi.

Kamienie Brodzińskiego to bardzo malownicza grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m. Znajduje się na szczycie wzgórza. Swoim kształtem przypomina szeroką basztę. Jego ściany są bardzo strome – pionowe, lub przewieszone, czyli wychylone od pionu na zewnątrz. Tylko od wschodniej strony tworzy stopnie, po których bez większych trudności można wspiąć się na jego płaski niemal wierzchołek. Na kamieniu tym w wydawałoby się zupełnie nie nadającym się dla roślin miejscu rosną młode drzewka sosny i brzozy. Nieco na zachód od Wielkiego Kamienia i poniżej niego znajdują się 3 tworzące zwartą grupę skalne grzyby o wysokości ok. 5 m. Z podłożem połączone są wąską podstawą, u góry rozszerzają się. Pomiędzy nimi występują charakterystyczne okna skalne – szczeliny, które powstały w wyniku fałdowania warstw skalnych i późniejszego ich wietrzenia.

Oprócz tych właściwych Kamieni Brodzińskiego występujących na jednym ze szczytów Paprotnej, istnieją jeszcze mniejsze grupy ostańców na całym wzgórzu. Mniej więcej co kilkadziesiąt metrów z ziemi wystają pojedyncze ostańce, lub grupy niewysokich grzybów skalnych, baszt, progów. W kierunku z północnego wschodu na południowy zachód przebiega tutaj bowiem warstwa twardzielcowych piaskowców istebniańskich.

Nazwę skałom nadano na cześć pochodzącego z tych okolic (z Królówki) poety, historyka, teoretyka literatury, publicysty, tłumacza i profesora Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierza Brodzińskiego. Często przebywał on na tych kamieniach czerpiąc tu natchnienie do swoich utworów. W czasie zaborów podczas świąt, śpiewano tu religijne i patriotyczne pieśni ku pokrzepieniu serc. Już w 1938 r. z inicjatywy działaczy bocheńskiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego nazwano te skały imieniem Kazimierza Brodzińskiego tworząc tutaj rezerwat przyrody. Obecnie ma on status pomnika przyrody, w planie jest jednak utworzenie geologiczno-leśnego rezerwatu przyrody o powierzchni 10,34 ha. obejmującego grupę skał wraz z fragmentem otaczającego je lasu.
Kamienie Brodzińskiego znajdują się w świetlistym lesie sosnowym z dużą domieszką brzozy brodawkowatej i niewielką domieszką dęba szypułkowego, dęba czerwonego i innych drzew. W runie leśnym obficie występuje borówka czarna i borówka brusznica, poza tym spotyka się kopytnik pospolity, bluszcz pospolity. Obficie rosną grzyby zbierane przez licznych tutaj grzybiarzy. W lesie występuje m.in. salamandra plamista, jest to jedno z najdalej na północ wysuniętych jej stanowisk w Polsce. Obok kamieni niewielka śródleśna polana, miejsce gdzie często urządzane są biwaki.

Przez północną część Paprotnej prowadzi droga wojewódzka nr 966. W miejscu, gdzie przecina ją szlak turystyczny, znajduje się parking i restauracja „Pod Kamieniem”. Idąc dalej w stronę Muchówki, w lesie dołącza droga lokalna do Rajbrotu. Przy niej, na skraju lasu i pól uprawnych, na płaskim w tym miejscu grzbiecie Paprotnej znajduje się dobrze utrzymany cmentarz wojenny nr 303 – Rajbrot z okresu I wojny światowej.

Szlaki turystyki pieszej: Bochnia – Nowy Wiśnicz – Kamień Grzyb – Paprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – Rajbrot – Łopusze – Przełęcz Rozdziele – Widoma – góra Kamionna – Pasierbiecka Góra – Tymbark (szlak niebieski). 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Szlakami Pogórza Wiśnickiego - Paprotna

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo