Prezydent Duda zapozna się z raportem strat wojennych. "Ważna sprawa ze względów historycznych"

Prezydent RP Andrzej Duda także zapozna się z raportem dotyczących polskich strat wojennych poniesionych w wyniku zbrodniczych działań Niemiec. - To ważna sprawa ze względów historycznych, relacji polsko-niemieckich, ale także w związku z trwającą wojną na Ukrainie - ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Żołnierze niemieccy wyrządzili wiele krzywd Polakom w czasie II wojny światowej
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17041208

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów. Autorzy raportu wskazali, że konsekwencje działań niemieckich na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej, zawartej przez rządy Polski i Niemiec.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot przekazał, że poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, zapowiedział przekazanie raportu do wiadomości prezydenta i jego współpracowników. Szrot zapewnił, że głowa państwa wnikliwie zapozna się z tym dokumentem.

- To ważna sprawa nie tylko ze względów historycznych, ale też ze względu na relacje, które łączą Polskę z Niemcami, a także ważna sprawa w sensie porównawczym. Obserwujemy wszyscy te zniszczenia, które się dzieją na Ukrainie i ta sprawa też nie może być zamknięta, czy zamieciona pod dywan. Odpowiedzialni, czyli Federacja Rosyjska i jej politycy powinni ponieść konsekwencje tak samo, jak hitlerowskie Niemcy powinny były po II wojnie światowej ponieść konsekwencje

 - powiedział Szrot.

Jego zdaniem zrzeczenie się przez Polskę reparacji w 1953 r. nie było prawomocne. "Polska nie była wtedy suwerennym krajem, ta decyzja z całą pewnością nie była suwerenna, została wymuszona przez hegemona sowieckiego" - powiedział.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Niemcy #raport #Paweł Szrot #Andrzej Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo