BRAVO i CHARLIE-CRP - premier przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 listopada tego roku, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO – poinformowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopnie alarmowe obowiązują w całym kraju.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające do 30 listopada 2022 r. do godz. 23:59 na terenie całego kraju obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 282 w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP), oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 283 w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego).

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

"Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - napisano.

Dodano, że stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo