Antoni Żubryd „Zuch” na srebrnej monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu kolejną monetę z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Srebrna moneta o nominale 10 zł poświęcona jest Antoniemu Żubrydowi, pseudonim „Zuch”.

NBP

Od 1 września dostępna będzie nowa moneta kolekcjonerska z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” - Antoni Żubryd „Zuch”.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 10 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich  Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 170 zł. Moneta wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925 ma średnicę 32 milimetrów i masę 14,14 grama.

Moneta upamiętnia Antoniego Żubryda „Zucha”, żołnierza Armii Krajowej. Ten przedwojenny absolwent szkoły podoficerskiej w Śremie we wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy. Podczas walk awansowano go do stopnia sierżanta i odznaczono Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli. Był wielokrotnie aresztowany a nawet skazany na karę śmierci, której uniknął uciekając z konwoju. Następnie ukrywał się mając cały czas kontakt z Armią Krajową i prowadząc instruktaż wyszkolenia bojowego.

Swój oddział − Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ „Zuch” − podporządkował Narodowym Siłom Zbrojnym. Złożony z byłych AK-owców oraz dezerterów z MO, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ludowego Wojska Polskiego liczył w okresie największego rozkwitu w 1946 r. ok. 300 żołnierzy. Oddział przeprowadził ponad 200 akcji zbrojnych, głównym celem jego działalności była obrona polskiej ludności przed atakami UPA. Żubryd został zamordowany przez swojego zaufanego podkomendnego, który podjął współpracę z UB. Jego Śmierć oznaczała koniec działalności oddziału.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Antoniego Żubryda „Zucha”, Krzyża Walecznych, wstęgi o barwach Rzeczypospolitej Polskiej z symbolem Polski Walczącej, oraz napis „Zachowali się jak trzeba”, a także daty urodzin i śmierci „Zucha”: 1918–1946.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje także grafika przedstawiająca rozerwane kraty więzienne.

6 września 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny”

 

 Źródło: NBP, niezalezna.pl

#NBP #Bank centralny

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo