Pojemnik na deszczówkę – czy to się opłaca?

Gromadzenie wody deszczowej to dobry sposób na obniżenie rachunków w domu. To znaczna oszczędność wody wodociągowej – w szczególności w miesiącach letnich, gdy w ogrodzie doskwiera susza. W dodatku deszczówka charakteryzuje się dużo lepszymi właściwościami dla wzrostu i rozwoju roślin. Aby w pełni korzystać z tego ekologicznego rozwiązania, warto zakupić solidne zbiorniki na deszczówkę. Jak wybrać odpowiedni system? 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Karolina Grabowska

Czym jest pojemnik na deszczówkę?

Najprościej mówiąc, jest to zbiornik na wodę, czyli pojemnik, do którego wpływa woda pochodząca z opadów deszczu. Do niedawna jeszcze ponowne wykorzystywanie wody z deszczu mogło wydawać się nikomu niepotrzebną fanaberią. Zbiornik na deszczówkę, zbiornik przymocowany do rynny, pozwala dać zebranej wodzie drugie życie, wykorzystać ją ponownie.

Co to jest deszczówka? 

Dlaczego deszczówka jest najlepsza do podlewania roślin? Woda opadowa nie nadaje się do picia, ale dla roślin jest wartościowa. Posiada atuty, które dają jej przewagę w porównaniu z szeroko stosowaną wodą wodociągową. Posiada niskie pH, dzięki czemu nadaje się do podlewania wszystkich roślin, również tych uprawianych na wrzosowiskach. Deszczówka jest najlepsza do nawadniania roślin, bo nie zawiera szkodliwych związków, zawartych w wodzie kranowej, np. fluoru i chloru. Wspomniane pierwiastki służą do uzdatniania wody – likwidacji bakterii, jednak u roślin mogą powodować uszkodzenia, problemy w przeprowadzaniu procesów fizjologicznych i blokowanie przyswajania niektórych składników pokarmowych. Dlatego właśnie woda kranowa może wpływać negatywnie na podlewane rośliny.

Zbieranie deszczówki – czy warto?

Opłacalność zbiorników na deszczówkę zależy oczywiście od skali opadów oraz indywidualnego zapotrzebowania na wodę w ogrodzie. Średnioroczna ilość opadów w Polsce w tym roku wynieść może nawet 900 mm na m2. Szybko można sprawdzić, ile płaci za wodę i wyliczyć realną oszczędność. W Polsce lekko licząc mogłaby to być kwota – w zależności od regionu – około 700 zł rocznie. Oczywiście przy założeniu, że posiada się odpowiednie pojemniki. Jeśli nawet tak nie będzie i oszczędności nie będą oszałamiające, to po kilku latach zbierania deszczówki, czynność ta przyniesie wymierną korzyść finansową.

Korzyści z posiadania zbiornika na deszczówkę

Zbieranie deszczówki – czy warto? Jakie są zalety zbierania deszczówki?

Brak ograniczeń w dostępie do wody podczas suszy – wielu osób mieszka w miejscu, gdzie podczas suszy pojawia się problem w dostępie do wody. Gdy spada ciśnienie wody w kranie, w pierwszej kolejności powinno się ograniczyć nawadnianie ogrodu. Wówczas, posiadając zbiorniki retencyjne z nazbieraną wcześniej wodą, można spokojnie wykorzystać zgromadzone zapasy.

Woda z opadów jest lepsza dla roślin od kranówki – deszczówka to woda miękka, która dopiero po kontakcie z glebą i poprzez inne procesy traci swoją naturalną miękkość. Magazynując zapasy wody deszczowej zyskuje się więc lepszą i to w dodatku darmową wodę do podlewania roślin w ogrodzie. Samo nawadnianie deszczówką jest szybkie i łatwe – można wykorzystać do tego hydrofory.

Mniejsze ryzyko podtopień - deszczówka zebrana w zbiornikach na wodę odciąża kanalizację (bo do niej nie trafia). Oznacza to, że w razie intensywnych opadów deszczu, większe ilości opadów pomieszczą się w kanałach burzowych.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Zbiorniki podziemne zakopywane są na terenie działki. Różnią się one budową od zbiorników naziemnych, ponieważ muszą być bardziej wytrzymałe - w przeciwnym razie uszkodziłby je napierający grunt. Z tego powodu często takie zbiorniki wykonywane są z tworzyw sztucznych wysokiej jakości. Woda przechowywana pod ziemią jest też bezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem sanitarnym, ponieważ występują tam gorsze warunki do rozwoju glonów i mikroorganizmów. Oczywiście wadą zbiorników podziemnych jest ich inwazyjny sposób montażu, ale za to dostarczą one ogromne ilości wody deszczowej, która skutecznie zasili nas domowy system doprowadzania wody. Kolejnym minusem to także większe koszty w porównaniu do zbiorników naziemnych. 

Zbiorniki naziemne, choć posiadają mniejszą pojemność, cechują się jednak tańszą ceną i często spełniają również funkcje estetyczne. W ofercie na rynku znajdują się m.in. zbiorniki imitujące drewniane beczki lub ceramiczne naczynia. Jeśli oferowana pojemność nie wystarczy do naszych potrzeb, zbiorniki naziemne z powodzeniem można łączyć w baterie.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Wybierając zbiornik na deszczówkę, musimy obliczyć jego rozmiary. W tym celu należy zastanowić się nad tym, jaką maksymalną ilość wody będziemy w stanie zgromadzić i użytkować. Wpływa na to  średnia ilość opadów w danym rejonie w ciągu roku. 

Oczywiście wybór odpowiedniego zbiornika zależy też od jego rodzaju – zbiorniki podziemne są zazwyczaj znacznie większe, mając pojemność nawet do 2000 litrów, podczas gdy zbiorniki naziemne muszą być mniejsze z powodów funkcjonalnych i estetycznych. Jaką wielkość zbiornika na deszczówkę więc wybrać? Wybór pozostanie kwestią indywidualną, ale najchętniej wybierane zbiorniki to te o pojemności 200-300 litrów (zbiorniki naziemne) lub 1000 litrów i więcej (zbiorniki podziemne).

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo