Oto różnice pomiędzy polskim a niemieckim wymiarem sprawiedliwości. „Niemcom wolno, Polakom nie wolno”

Pomimo że 1 czerwca br. Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy Polski, to wciąż nasz kraj nie otrzymał z niego żadnych środków. Powodem zamrożenia wypłat ma być rzekome łamanie praworządności w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości RP przygotowało zestawienie udowadniające, że brukselscy politycy prawo traktują co najmniej wybiórczo.

Zbigniew Ziobro
Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

W grafikach przygotowanych przez resort poruszono m.in. kwestię gwarancji niezawisłości sędziów. Jak przypomniano, w Polsce sędziowie objęci są immunitetem, na uchylenie którego musi zgodzić się sąd dyscyplinarny. Ponadto, nie są karani za treść swoich orzeczeń.

[polecam: https://niezalezna.pl/452962-dlaczego-ue-wciaz-nalicza-polsce-kary-pierwsza-prezes-sn-tu-nie-chodzi-o-zadna-praworzadnosc]

Za to niemiecki kodeks karny przewiduje specjalne przestępstwo nadużycia prawa przez sędziów w swoich orzeczeniach, co może wpływać na ich treść, a ochrona w postaci immunitetu nie istnieje.

Przypomniano także, że to wyłącznie niemieccy politycy decydują o tym, kto zasiądzie w tamtejszej Komisji Wyborów Sędziów, która później wyłania sędziów do sądów federalnych i landowych. "W niektórych landach sędziów bez wiążącej opinii powołują ministrowie sprawiedliwości" - podkreśla resort. Upolitycznione są również odpowiedniki Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Administracyjnego.

„Sędziowie nie mają żadnego wpływu w procesie nominacji sędziów do odpowiedników SN i NSA. Powołują ich wyłącznie politycy”

- zaznaczono.

W zestawieniu ministerstwo sprawiedliwości odniosło się również do hipokryzji wobec orzeczeń Trybunałów Konstytucyjnych. Jeżeli nasz Trybunał stwierdzi wyższość polskiej Konstytucji nad prawem unijnym - to jest to podstawa do zarzutów wobec Polski. Natomiast w Niemczech, analogiczne decyzje są... "przyjmowane do wiadomości".

Niemcom wolno. Polakom nie wolno. Rasizm niemieckich polityków”

- skomentował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Zbigniew Ziobro #Krajowy Plan Odbudowy #Ministerstwo Sprawiedliwości

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo