CBA pomaga naciągać państwo. Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego po wyższą emeryturę

Centralne Biuro Antykorupcyjne zamieniło się w emerytalny przedsionek dla funkcjonariuszy CBŚ. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przechodzą na kilka miesięcy do CBA, bo w ten sposób poprawiają sobie przyszłą emeryturę – wynika z informacji, do

Grzegorz Michałowski/PAP
Centralne Biuro Antykorupcyjne zamieniło się w emerytalny przedsionek dla funkcjonariuszy CBŚ. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przechodzą na kilka miesięcy do CBA, bo w ten sposób poprawiają sobie przyszłą emeryturę – wynika z informacji, do których dotarła „Gazeta Polska Codziennie”.

- Policjanci, którzy obecnie przychodzą do CBA, nie zajmują stanowisk szeregowych, lecz kierownicze. Są w tej służbie rok, pół roku czy zaledwie trzy miesiące. Przychodzą tylko po to, żeby podnieść sobie podstawę do wyliczenia późniejszych świadczeń emerytalnych – potwierdza były zastępca szefa CBA Maciej Wąsik.

Praktyka przechodzenia do Biura rozpoczęła się po tym, jak szefem CBA został Paweł Wojtunik, który wywodzi się z Centralnego Biura Śledczego.

„Codzienna” dotarła także do listu napisanego przez grupę obecnych funkcjonariuszy. Nie szczędzą krytyki obecnemu szefowi CBA i przytaczają przykłady patologii toczących służbę od wewnątrz. W ich liście pojawia się także informacja o tym, że Biuro zamieniono w „zakład emerytalny CBŚ”.

„Ten rak zajął już prawie całą służbę. Próbujemy nadal pracować, mimo wszechogarniającej bylejakości naszych nowych »przełożonych«, czyli policjantów, którzy próbowali się dostać do służby po 3–4 razy, aż w końcu Wojtunik im na to pozwolił” – piszą funkcjonariusze.

Ernest Bejda, były zastępca szefa CBA, podziela opinie funkcjonariuszy o patologiach w Biurze. Podkreśla, że sytuacja jest na tyle poważna, iż natychmiast powinna się nią zająć sejmowa speckomisja albo kolegium ds. służb specjalnych. – Sygnałów płynących z CBA nie można już rozpatrywać jedynie w kategorii plotki – uważa Bejda.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo