Tornister dla ucznia. Na co uważać przy zakupie?

Plecak czy tornister dla ucznia? Przed tym dylematem stał zapewne niejeden rodzic i uczeń szykujący się na powrót do szkoły. Wybór tornistra lub plecaka nie powinien być pochopny. Oba te produkty wbrew pozorom znacząco się od siebie różnią. Przed powrotem do szkolnej ławki dobrze jest, aby dziecko przymierzyło plecak lub tornister z wypełnieniem w środku.

Zdjęcie autorstwa JAMAL YAHYAYEV z Pexels

Waga szkolnego plecaka z zawartością powinna stanowić maksymalnie 10-15 proc. masy ciała ucznia, trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest tornister i na to, czy ma szerokie, regulowane szelki – przypominają resort zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Tornister czy plecak?

  • Plecak szkolny zazwyczaj posiada miękką, lekką wkładkę na plecach, która niestety, ale nie zawsze posiada ergonomiczny kształt. Warto również zwrócić uwagę na dno plecaka – czy jest ono sztywne. Dzięki niemu plecak nie będzie się przewracał i nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Plecak szkolny powinien mieć usztywniane plecy i dół oraz wyściełane, regulowane paski. Dobrą funkcją jest również pas piersiowy z klamrą.
  • Budowa tornistra opiera się na cięższej i solidnej ramie. Tył tornistra jest usztywniony co wspiera prawidłową postawę ciała u dziecka. Tornister nie może być szerszy niż plecy dziecka, a górna krawędź powinna sięgać ramion nie szyi, z kolei dolna krawędź powinna kończyć się wraz z plecami dziecka.

Jaki plecak lub tornister wybrać?

Podstawowe wytyczne zamieszczone na grafice Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej to: 

  • materiał, z jakiego wykonany jest tornister; 
  • waga szkolnego plecaka, która wraz z zawartością powinna stanowić maksymalnie 10-15 proc. masy ciała; 
  • szerokie, regulowane szelki, które zapewnią swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu plecaka.

Ważna jest też usztywniona ścianka tornistra, która powinna przylegać do pleców i dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. 

Jak wybrać odpowiedni tornister dla ucznia? Sprawdź nasz poradnik:


 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo