3 porady, jak właściwie dobrać obuwie dla dziecka

Jesteś na etapie zakupu pierwszego obuwia dla swojego dziecka? Dowiedz się, co o kupnie bucików mówią fizjoterapeuci i specjaliści ortopedii. Czym się kierować przy zakupie bucików dla malucha?

Foto: mat. prasowy
Ask Nieruchomości

Miękka podeszwa, czyli jaka?

Fizjoterapeuci są zgodni: najlepszym i najzdrowszym sposobem na stawianie pierwszych kroków jest chodzenie na bosaka. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego drugim wyborem powinny być buty, które w możliwie najwierniejszy sposób pomagają uzyskać efekt bosej stópki. Tego typu obuwie przeważnie posiada stosowne certyfikaty fizjoterapeutyczne, ale nie musimy kierować się tylko tym. Warto przed zakupem sprawdzić w dłoniach, czy podeszwa bucika dziecięcego wygina się w każdym kierunku i czy da się ją bez problemu zwinąć ciasno w rulonik. Oczywiście w przypadku butów zimowych będzie to trudniejsze niż butów sportowych, ale generalnie podeszwa powinna miękko ustępować pod naciskiem. Dzięki temu chodzący w takich butach maluch nie nabiera nieodpowiednich nawyków, które mogą wpływać na jego postawę w przyszłości. 

Jak dopasować długość wkładki?

Buty dla malucha nie powinny być ani za małe, ani za duże. Zbyt małe powodują podkurczanie palców, ale także i zbyt duże buty wpływają negatywnie na sposób chodzenia dziecka. Fizjoterapeuci sugerują, aby wkładka buta była o ok. 0,5 cm dłuższa od długości stopy malucha. Większość renomowanych marek umożliwia wygodne wyciągnięcie wkładki z wnętrza buta i przymierzenie ich do stópki dziecka: przykładowo buty Nike dla dzieci nie tylko umożliwiają wyjęcie wkładki, ale także producent opisuje, dla jakiej sugerowanej długości dziecięcej stópki dany rozmiar będzie odpowiedni. 

Wysokość cholewki, rodzaj materiału. Czym się kierować w wyborze?

Buty powinny być dopasowane do stopy, ale także do warunków atmosferycznych i pogody. Na całe szczęście na rynku obuwniczym z łatwością znajdziemy buty spełniające najwyższe wymogi na każdą porę roku. Buty zimowe powinny mieć wyższą cholewkę, najlepiej, aby umożliwiała wsadzenie do niej spodni czy legginsów, co zapewni komfort termiczny. Mówiąc o tym ostatnim warto sprawdzić, czy buty na zimę posiadają odpowiednie ocieplenie: idealnie w tym celu sprawdza się owcza wełna, ale także specjalnie stworzone w tym celu tekstylia, które zapobiegają przenikaniu chłodu, ale doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz.
 


Wybierając sandały upewnijmy się, czy nie będą one ocierać delikatnych stópek dziecka. Zrezygnujmy z nadmiarowych ozdobników na rzecz praktycznej wygody. Warto również mieć świadomość, że wszelkie ozdoby, które najczęściej dekorują buty dla dziewczynek, stanowią wręcz zagrożenie na placu zabaw czy w czasie jazdy na hulajnodze albo rowerku biegowym. Jak najbardziej mała elegantka może w nich występować przy większych okazjach, ale do zabawy zakładajmy lepiej gładkie buty, których elementy nie będą się zahaczać w czasie zabawy. 

Jednym z najczęściej wybieranych przez rodziców materiałem, z którego wykonywane są buty dziecięce, jest skóra. Jednak obecnie dostępnych jest wiele sztucznych alternatyw, które są równie trwałe, a w dodatku wygodniejsze i lepiej dostosowane do potrzeb małej stopy. Zwróćmy uwagę na to, że buty wykonane z tworzyw sztucznych przeważnie mogą być prane i łatwiej przez to dbać o higienę stóp małego dziecka: skórzanych butów nie można prać, a i zachowanie ich w czystości wymaga większego wysiłku. 

 

 Źródło: ASK Nieruchomości

artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo