Hortensja w doniczce – jak uprawiać?

Krzewy hortensji sadzi się zazwyczaj w ogrodach albo wykorzystuje do dekoracji balkonu. Mało kto pamięta, że kiedyś należały do najbardziej prestiżowych roślin doniczkowych. Kwitnące hortensje pojawiają się w sprzedaży wczesną wiosną. Za sprawą nowych, bardzo efektownych odmian doniczkowe hortensje ponownie wracają do łask. Jak dbać o hortensje w domu?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Larissa Farber

W ostatnich latach uprawa hortensji w doniczce stała się bardzo popularna. W wyniku wielu lat hodowli stworzono dziesiątki odmian doskonałych do uprawy pojemnikowej – są one niższe od typowych odmian ogrodowych. Rzadko kiedy dorastają do 1 m, zwykle do 50-60 cm oraz mają bardzo duże kwiaty o różnych kolorach: białe, różowe, purpurowe, czerwone lub niebieskie.

Hortensja w doniczkach 

W pojemnikach uprawiana jest hortensja ogrodowa, wbrew swojej nazwie. Za najbardziej atrakcyjne uchodzą odmiany tworzące ogromne kuliste kwiatostany złożone wyłącznie z liści przykwiatkowych podobnych do płatków. 

Kiedyś uprawiano głównie krzewy kwitnące różowo lub niebiesko. Obecnie pojawiały się także karminowe oraz dwubarwne hortensje, o białych brzegach lub środkowej części "płatków", oraz białe. Wiele odmian występuje w dwóch barwnych formach. Roślina potrafi zmieniać kolor w zależności od składu podłoża. Jeśli w ziemi znajduje się glin, różowe odmiany stają się niebieskie, a czerwone nabierają odcienia fioletu. Jedynie białe są niezmienne.

Dlaczego warto kupić doniczkową hortensję?

Wśród wielu gatunków hortensji w uprawie doniczkowej najlepiej sprawdza się hortensja ogrodowa. Jest dość wrażliwa na duże spadki temperatury i bardzo często przemarzają jej pąki kwiatowe. Zwłaszcza rośliny kupione w kwiaciarniach lub supermarketach powinny być uprawiane tylko jako kwiaty doniczkowe i zimowane w pomieszczeniu.

Hortensje ogrodowe kwitną latem (czerwiec, lipiec, sierpień), a kwiatostany utrzymują się aż do jesieni. Jednak w sprzedaży kwitnące rośliny pojawiają się często już od lutego, a nawet w grudniu. Takie rośliny pochodzą ze specjalnej uprawy szklarniowej i kwitną w zależności od ogrodników. Te odmiany charakteryzują się zwykle małą mrozoodpornością. Jeśli zależy nam na roślinie uprawianej w normalnym cyklu to wybierzmy hortensję z centrum ogrodniczego, które są mrozoodporne.

Hortensja ogrodowa - domu czy na balkonie? 

Hortensja w doniczce może być doskonałą ozdobą mieszkań, balkonów i tarasów, a także ogrodów. Jeśli będziemy trzymać ją w mieszkaniu wybierzmy miejsca z dala ciepła, czyli od kaloryferów oraz drzwi wejściowych, gdyż hortensje są wrażliwe na zimne przeciągi. Można ją ustawić na parapecie, w miejscu nasłonecznionym, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni. Niestety hortensja to nie roślina domowa, i najlepiej będzie czuła się na zewnątrz, czyli balkonie lub na tarasie. Jeśli jednak mamy hortensję z marketu lub kwiaciarni (kupioną wczesną wiosną) to pamiętajmy, że na zewnątrz możemy ją wystawić dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków.

Hortensja doniczkowa - jak uprawiać i pielęgnować hortensję w doniczce?

 • Hortensja w doniczce lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a całkowite zaciemnienie spowoduje żółknięcie liści.
 • W okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st.C. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st.C.
 • Podłoże dla hortensji doniczkowej powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Do uprawy hortensji w doniczce możemy kupić w sklepie gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych.
 • W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję w doniczce podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. 
 • Niepodlewana hortensja bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut, a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni.
 • W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście hortensji doniczkowej, ale nie kwiaty.
 • Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, wykonujemy więc tylko cięcia korygujące. 
 • Przekwitłe kwiatostany wycinamy tuż nad drugą parą liści (zasuszone możemy wykorzystać w zimowych bukietach).
 • Nawożenie hortensji uprawianej w doniczce wykonujemy w okresie wzrostu i kwitnienia nawozem do hortensji (azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych) lub do roślin kwitnących.
 • Przesadzanie hortensji doniczkowej wykonuje się po kwitnięciu. 
 • Hortensję rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub boczne.
 • Hortensja w donicy choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji

Co ciekawe, barwą odmian różowych i niebieskich można też sterować samodzielnie za pomocą odpowiedniego nawożenia i gleby. Rośliny podlewane wodą z dodatkiem siarczanu glinu lub uprawiane w kwaśnym podłożu (pH 4,5-5,5), zmienią barwę z różowej na niebieską, natomiast posadzone w obojętnym lub lekko zasadowym podłożu (pH 6,5-7) staną się różowe. Barwy nie zmienią jedynie odmiany o kwiatach białych

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo