Ciekawostki turystyczne: Kotoń

Kotoń to masyw górski wciśnięty pomiędzy dwie popularne małopolskie miejscowości: Stróżę i Pcim. Obie wsie położone są przy drodze ekspresowej S7, czyli popularnej „Zakopiance”. Masyw znajduje się w Beskidzie Makowskim, wchodzi w skład Pasma Koskowej Góry. Najwyższym szczytem jest Solnisko (857 m), zwane również Kotoniem. W niektórych opracowaniach masyw Kotonia nazywany jest Kotuniem.

Polana Pękalówka w Beskidzie Makowskim i panorama widokowa
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Masyw Kotonia (Kotunia) tworzy pasmo o długości 18 km, szerokości około 10 km. Ciągnie się od przełęczy Dział (601 m) na zachodzie, po dolinę Raby na wschodzie. Północne, krótkie i strome stoki opadają do doliny Trzebuńki, południowe, dłuższe i bardziej łagodne, do doliny Krzczonówki. W stokach tych, zwłaszcza południowych występują boczne grzbiety, oddzielone dolinami potoków. Najdłuższy z bocznych grzbietów opada w południowo-wschodnim kierunku poprzez Ostrysz (701 m) i Góreckowo (519 m) do Pcimia. Grzbiet główny jest wyrównany. a jego najwyższa część ma wysokość około 750 m n.p.m. Jest w nim kilka mało wybitnych wierzchołków. Od zachodu na wschód są to: Balinka, 708 m; Jaworzyński Wierch (Gorylka), 782 m; Groń (Kotoń Zachodni), 766 m; Solnisko (Kotoń), 857 m; Gronik (Pękalówka), 839 m.

Całe pasmo znajduje się w zlewni Raby. Grzbiety zbudowane są z dość odpornych na wietrzenie piaskowców magurskich. Miejscami jednak, np. po południowej stronie Jaworzyńskiego Wierchu, występują miękkie łupki. W miejscach tych powstały przełęcze. Najwyższy wierzchołek – Solnisko (zwane też Kotoniem) jest trzecim pod względem wysokości w Paśmie Koskowej Góry – 857 m. Pasmo Kotonia jest zalesione, ale od południowej i wschodniej strony wysoko, w niektórych miejscach niemal pod same wierzchołki, podchodzą pola i zabudowania miejscowości Tokarnia, Zawadka, Krzczonów i Pcim. Tuż pod wierzchołkiem Gronika znajduje się duża polana Pękalówka. Dawniej polan było znacznie więcej, jednak z powodu nieopłacalności zaprzestano ich użytkowania i stopniowo zarastają lasem, zaś wiele dawniej ornych pól zamienia się na łąki i pastwiska.

Na północno-wschodnich stokach Kotonia, na Słowiakowej Górze, znajduje się duży głaz zwany Diabelskim Kamieniem.

Szlaki turystyczne: Głównym grzbietem biegnie szlak żółty. Odchodzą od niego dwa szlaki łącznikowe: Pcim – Kotoń – Koskowa Góra – Maków Podhalański (szlak żółty); Zębalowa – Tokarnia – Zawadka – Dłużyca (szlak czarny); Groń – dolina Trzebuńki – Pasmo Babicy (szlak zielony).

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Kotoń

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo