Podlewanie ogrodu – jak to robić mądrze?

Jak podlewać ogród w upalne dni? Tu łatwo popełnić błędy! Podlewanie roślin w ogrodzie to niby prosta sprawa, jednak często popełniamy przy tym błędy. Są one szczególnie „kosztowne” podczas upałów. Podlewając nieodpowiednio poszczególne okazy, nie tylko zużywamy więcej wody, ale też możemy spowodować ich uszkodzenia oraz choroby. Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby dobrze nawodnić rośliny i im nie zaszkodzić. 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Karolina Grabowska

Podlewanie ogrodu - podstawowe zasady nawadniania

•    Lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej – tak, aby podłoże zostało zwilżone na głębokość 10-15 cm.
•    Podlewać należy małymi porcjami, żeby woda powoli wsiąkała w podłoże.
•    Lekkie przesuszenie gleby stymuluje rozrost korzeni roślin. 
•    Należy unikać zraszania liści. Na pozostawionych na noc mokrych liściach mogą się szybko rozwinąć choroby grzybowe. Z kolei zraszanie liści wystawionych na słońce grozi ich poparzeniem.
•    Nie należy dopuszczać do zalegania wody w podłożu.
•    Zalane korzenie roślin bardzo szybko gniją, a to powoduje zamieranie roślin.

Podlewanie ogrodu 

Podlewanie trawnika. Jego podlewanie może być uciążliwe. Trawa nie ma długich korzeni, więc trzeba ją podlewać systematycznie i precyzyjnie – na całej powierzchni. Gdy skrawek murawy zostanie pominięty, to konsekwencją jest szybkie zażółcenie. Podczas intensywnego wzrostu trawnik potrzebuje dziennie 4-5 l wody na 1 m2. Najlepszym rozwiązaniem będą zraszacze statyczne, zraszacze pulsacyjne lub zraszacze wahadłowe.

Podlewanie rabat. Byliny i krzewy zazwyczaj wystarczy podlać 1-2 razy w tygodniu, jednak bardzo obficie. Te najbliżej domu można nawadniać mikrozraszaczami czy zraszaczami statycznymi. 

Podlewanie żywopłotów. Powinny dostawać solidną porcję wody, ale z przerwą między kolejnymi podlewaniami. Wtedy szukające wilgoci korzenie wykształcą mocny system. Najlepsze będą linie kroplujące lub węże pocące się.

Podlewanie roślin w pojemnikach. Wystawione na słońce donice szybko się nagrzewają i ich podłoże może przesychać. Dlatego zazwyczaj potrzebuje codziennej dawki wody. Najlepiej nawadniać rośliny doglebowo pistoletem lub lancą z wąskim strumieniem wody albo zastosować mikronawadnianie.

Podlewanie grządek warzywnych. Podobnie jak rośliny na rabatach – podlewamy je rzadziej, ale intensywniej.

Kiedy podlewać rośliny?

Pierwsze o czym warto pamiętać, to podlewanie ogrodu rano, zanim słońce zacznie mocno świecić (mniej więcej do godz. 8.00), nie wcześniej niż późnym popołudniem (po godz. 17.00) lub wieczorem. Dlaczego pora podlewania ogrodu jest tak istotna? Wysoka temperatura i silne słońce powodują, że woda szybciej paruje. W takim przypadkach nie dojdzie do sparzenia roślin. Jeżeli promienie słoneczne są silne, to krople wody osadzone na liściach skupiają te promienie. W efekcie słońce może sparzyć, spalić liście rośliny.

Jeśli jest bardzo gorąco i sucho, rośliny należy podlewać dwa razy dziennie. 

Podlewanie ogrodu – raz, a dobrze

Kolejna zasada: podlewaj raz, a dobrze. Rośliny należy podlewać, kiedy ziemia wokół nich lekko przeschnie. Większości gatunków bardziej szkodzi zalanie niż chwilowe przesuszenie. Częste, nawet codziennie podlewanie, lecz powierzchowne, może być nieskuteczne. To dlatego, że jest zbyt mało wody, więc ona nie dotrze do korzeni rośliny. Płytkie warstwy gleby natomiast szybko wysychają. Skutek często jest taki, że roślina, mimo że woda dostarczana jest jej regularnie, usycha czy żółknie. 

Silny strumień wody niewskazany

Rośliny należy podlewać w taki sposób, by nie kierować mocnego strumienia wody z węża ogrodniczego bezpośrednio na liście i kwiaty, które mogłyby zostać uszkodzone. Ponadto na mokrych liściach i kwiatach łatwiej rozwijają się choroby roślin, np. grzybowe. Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie systemu automatycznego nawadnia z liniami kroplującymi, które kierują wodę wprost do gleby. Najlepiej podlewać glebę wokół roślin, mając na uwadze, że system korzeniowy rozrasta się dosyć szeroko wokół rośliny – nie należy podlewać tylko wokół pnia czy łodygi.

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo