Japonia pomoże Afryce uniezależnić się od Chin i Rosji

Fumio Kishida premier Japonii zapowiedział przeznaczenie w ciągu trzech lat 30 mld dolarów na pomoc rozwojową dla krajów Afryki. Informację przekazała agencja Kyodo, wpisując to w próby przeciwstawienia się wpływom Chin i Rosji na tym kontynencie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/pasja1000

W ramach tej inicjatywy Japonia udzieli we współpracy z Afrykańskim Bankiem Rozwoju pożyczek wartych około 5 mld dolarów, by promować zrównoważony rozwój – oświadczył Kishida w wygłoszonym zdalnie przemówieniu podczas odbywającej się w Tunezji i współorganizowanej przez Japonię konferencji TICAD, poświęconej rozwojowi Afryki.

Rząd w Tokio przeznaczy również 4 mld dolarów na inwestycje w projekty związane z redukcją emisji dwutlenku węgla oraz pomoże Afryce zwiększyć zdolności produkcji żywności i szkolić rolników w ramach prób odpowiedzi na kryzys żywnościowy pogłębiony przez rosyjską inwazję na Ukrainie – powiedział Kishida.

Łącznie w ciągu trzech lat Japonia pomoże wyszkolić 300 tys. osób w Afryce w takich dziedzinach, jak rolnictwo, opieka zdrowotna, edukacja i prawo – wynika z zapowiedzi japońskiego premiera, który pierwotnie planował osobisty udział w konferencji w Tunisie, ale odwołał wyjazd, ponieważ wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

Kryzys żywnościowy, nasilony przez związane z wojną na Ukrainie zakłócenia w dostawach zbóż i rosnące ceny towarów spożywczych to, według Kyodo, jedne z głównych tematów konferencji. Poruszone mają zostać również kwestie bezpieczeństwa energetycznego, służby zdrowia i pandemii Covid-19.

Japonia wraz z pozostałymi państwami grupy G7 potępiła rosyjską agresję na Ukrainę i przyłączyła się do wielu spośród sankcji nałożonych na Moskwę. Afryka jest tymczasem w tej kwestii podzielona, a część państw na tym kontynencie nie poparła ograniczeń wobec Kremla. Rosja próbuje natomiast przekonywać kraje afrykańskie, że to Zachód odpowiada za kryzys żywnościowy – podkreśliła Kyodo.

Japońska agencja oceniała wcześniej, że nowa inicjatywa Tokio w Afryce jest próbą przeciwstawienia się rosnącym wpływom Chin na tym kontynencie. Pekin był oskarżany o prowadzenie "dyplomacji długu" i próby wpędzania biedniejszych państw w "pułapkę zadłużenia", oznaczającą brak możliwości spłaty wierzytelności. Władze Chin odrzucają te oskarżenia. 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#Chiny #Japonia #Rosja #Afryka #pieniądze #wsparcie #pomoc

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo