Najnowszy sondaż CBOS. Wygrywa Zjednoczona Prawica. Lewica i PSL poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą w niedzielę, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica z dorobkiem 31 procent głosów i sporą przewagą nad Koalicją Obywatelską. CBOS opublikował najnowszy sondaż.

Zdjęcie ilustacyjne
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W sierpniowym badaniu udział w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało ponad trzy czwarte badanych (76 proc.) - o 2 punkty procentowe więcej niż w lipcu i dokładnie tyle samo, ile w czerwcu. W porównaniu z ostatnim badaniem o 2 pkt proc. wzrosła także liczba osób wahających się, czy wziąć udział w głosowaniu (13 proc.), a o 4 pkt proc. zmalał odsetek wyborców zakładających, że nie wezmą udziału w wyborach parlamentarnych (11 procent).

Cztery ugrupowania w Sejmie

  • Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) wyraziło 31 proc.
  • Około jednej piątej (21 proc.) respondentów wskazało na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni).
  • Polskę 2050 Szymona Hołowni poparłoby 10 proc. respondentów.
  • Chęć oddania głosu na Konfederację Wolność i Niepodległość (KORWiN, Ruch Narodowy, Braun) zadeklarowało 7 proc. respondentów. 

Najprawdopodobniej poza Sejmem znalazłaby się Lewica (Nowa Lewica, Razem), na którą chce głosować 4 proc. pytanych. PSL-Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe, UED, Konserwatyści) otrzymałaby 2 proc. głosów. Jeden na stu pytanych (1 proc.) wybrał Porozumienie Jarosława Gowina (w poprzednim sondażu 0 procent.), także 1 proc. (tyle samo co w poprzednim badaniu) wskazało na Kukiz’15.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 14-25 sierpnia na 1043-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Zastosowano procedurę mixed-mode. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. 60 proc. ankiet przeprowadzono metodą CAPI, 23,3 proc. sposobem CATI, a 16,7 proc. CAWI

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sejm #sondaż

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo