Nad morze czy w góry? Urlopowe zwyczaje Polaków

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29% respondentów. W tym roku jednak sezon urlopowy przebiega jeszcze w cieniu pandemii koronawirusa. Spory wpływ na wakacyjne plany ma też inflacja. Sytuacja ekonomiczna zmusiła 37% Polaków do zmiany wakacyjnych planów. Jak wyglądała realizacja wakacyjnych planów pod koniec tegorocznego sezonu urlopowego?

Zdjęcie autorstwa Vlada Karpovich z Pexels

Gdzie na urlop?

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022” najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, co potwierdza 21% odpowiedzi ankietowanych. Góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych osób. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formie city break zwiedzając różne miejsca – 14%.

Urlop zaplanowany czy spontaniczny?

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29% respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje 21% odpowiedzi. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży - 19% odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu – 31%.

Na wakacyjnym wypoczynku liczy się przede wszystkim dobre towarzystwo – 32%. Najlepszym towarzyszem urlopu jest partner lub partnerka według 33% ankietowanych, przyjaciele - 20% odpowiedzi, dzieci - 14% odpowiedzi oraz poznani na miejscu znajomi - 9% odpowiedzi. Oczywiście ważna jest także piękna, słoneczna pogoda (21%).

Urlopowe zwyczaje

Ponad połowa Polaków uważa, że urlop jest dobrym momentem na spróbowanie jakiegoś sportu ekstremalnego. Najczęściej wybieranymi nietypowymi aktywnościami są:

  • skok ze spadochronem (26%),
  • rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym (21%),
  • skok na bungee (12%),
  • lot balonem (11%),
  • flyboard (11%),
  • lot motolotnią lub paralotnią (9%),
  • przejażdżka luksusowym, sportowym samochodem (7%),
  • lot szybowcem (3%).

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport - szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny - jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych.
- tłumaczy Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, innovationpr.pl

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo