Czy znaleziono miasto, w którym urodził się święty Piotr?

Archeolodzy z Izraela, prowadzący wykopaliska w mieście El-Araj, położonym na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego znaleźli mozaikę, na której znajdowała się grecka inskrypcja brzmiąca jak modlitwa-prośba o wstawiennictwo do „wodza i dowódcy niebiańskich apostołów”. Według oficjalnego oświadczenia prasowego zespołu El Araj Excavation Project, jest to wyraźne odniesienie do świętego Piotra, który urodził się w mieście Betsaida. Zgodnie z Ewangelią św. Jana było to także miejsce narodzin św. Andrzeja i św. Filipa. Do tej pory naukowcy nie byli pewni, gdzie znajduje się Betsaida, a jednym z celów wykopalisk było sprawdzenie, czy właśnie El-Araj powstało na miejscu to biblijnej Betsaidy.

Ekspedycja El-Araj, kierowana przez Kinneret Institute for Galilean Archeology i Nyack College w Nowym Jorku, prowadzi wykopaliska w El-Araj od 2016 roku. „Nie tylko znaleźliśmy znaczące artefakty z tego okresu (I w. n.e. przyp. MŁ), ale też pozostałości dużego kościoła i klasztoru” – powiedział archeolog Mordechai Aviam, kierownik wykopalisk. Mozaika została po raz pierwszy odkryta rok temu podczas prac terenie pozostałości z czasów Bizancjum tzw. Kościoła Apostołów. Była zasłonięta warstwami brudu nagromadzonego przez 1500 lat. Inskrypcja św. Piotra znajduje się w okrągłym medalionie, który był częścią większej mozaiki na podłodze w zakrystii kościoła.

To odkrycie jest mocną wskazówką, że Piotr miał szczególny związek z bazyliką i prawdopodobnie była mu poświęcona. Ponieważ tradycja bizantyjska identyfikowała dom Piotra w Betsaidzie, a nie w Kafarnaum, jak się często uważa dzisiaj, wydaje się prawdopodobne, że świątynia ta upamiętnia właśnie jego dom.

– powiedział Steven Notley.

Potwierdzają to wspomnienia Willibalda, niemieckiego biskupa z Eichstadt z VIII wieku, który odbył świętą pielgrzymkę do Kościoła Apostołów w 724 roku i zapisał: „pojechali do Betsaidy, rezydencji Piotra i Andrzeja, gdzie obecnie na miejscu ich domu znajduje się kościół”. Powódź z III w. n.e. prawdopodobnie przyczyniła się do zniknięcia Betsaidy z kart historii. W pozostałościach kościoła znaleziono 16-centymetrowa warstwa mułu.

Kiedy w październiku rozpocznie się kolejny sezon wykopaliskowy, archeolodzy mają nadzieję na znalezienie inskrypcji poświęconej Andrzejowi.

Rozwiąże to również debatę na temat miejsca narodzin Piotra, które w Biblii jest wymieniane zarówno jako Betsaida, jak i Kafarnaum. Robert Cargill, archeolog, profesor judaizmu i chrześcijaństwa na Uniwersytecie Iowa, powiedział, że jest przekonany, że el-Araj to Betsaida. „Sprawa el-Araj staje się coraz bardziej przekonująca z każdym sezonem wykopalisk” – stwierdził.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#archeologia #apostoł Piotr #miejsce urodzin apostołów

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo