Jak się pozbyć muszek owocówek? Sprawdzone sposoby!

Plaga muszek owocówek mogą potrafić przysporzyć nam życie. Te małe owady pojawiają się znikąd i w szybkim tempie kolonizują mieszkania. Wystarczy niewiele, jak pozostawiony na kuchennym blacie owoc, otwarty słoik z dżemem czy niedomyta szklanka. Bardzo szybko, z raptem kilku muszek potrafi zrobić się całe stado, warto więc jak najszybciej je usunąć. Jaki jest więc najlepszy sposób na muszki owocówki? 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Trang Doan

Muszki owocówki to małe owady, żyją krótko oraz rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Kiedy widzimy w kuchni całe stado muszek owocówek, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to skąd się wzięły i jak możemy się ich pozbyć. Muszki owocowe są przede wszystkim szkodnikami, powodują skażenia żywności bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. 

Muszki owocówki – skąd się biorą?

Muszki owocówki pojawiają się przy dojrzałych, gnijących lub zepsutych owocach i potrawach z nich przygotowane oraz produktów fermentowanych, takie jak piwo czy winoSamice muszek owocowych składają około 500 jaj jednocześnie, a młode owocówki wykluwają się w ciągu zaledwie 24 godzin. Oczywiście sprawia to, że ​​owady te są prawie niemożliwe do kontrolowania.

W celu odcięcia muszek owocówek od źródła ich pożywienia warto zastosować kilka środków ostrożności:

  • zawsze wyrzucaj przejrzałe produkty, głównie owoce i warzywa,
  • owoce i warzywa przechowuj w lodówce,
  • myj produkty, 
  • regularnie wyrzucaj śmieci,
  • jeżeli owoce puściły sok, szybko go wytrzyj,
  • nie pozostawiaj otwartego alkoholu,
  • w przypadku wylania piwa czy wina, szybko zmyj plamę.

Domowa pułapka na muszki owocówki - jak ją zrobić?

Szukając odpowiedzi, jak się pozbyć owocówek z kuchni na pewno znajdziemy wiele podpowiedzi i rozwiązań. Jednym z nich jest domowa pułapka na muszki owocówki. Do jej wykonania potrzebne są:

•    Pokrojone owoce lub ich skórki, mogą być np. jabłka;
•    Miska;
•    Folia spożywcza.

Owoce włóż do miski i zakryj je folią spożywczą, tak aby nie było żadnych szczelin. Następnie nakłuj wykałaczką folię w kilku miejscach, tworząc małe dziurki. Muszki owocówki wlecą nimi do środka, ale już nie wydostaną się na zewnątrz.

Sposób na muszki owocówki: ocet + płyn do naczyń

Skuteczny sposób na muszki owocówki to także mikstura z octu jabłkowego (lub innego octu owocowego/soku) i płynu do mycia naczyń. Obydwa składniki należy nalać do słoika czy szklanki, pozostawiając na blacie kuchennym. 

Sposób na owocówki: piękny zapach w kuchni

Sposobem na meszki jest pozostawienie w kuchni zapalonych świec zapachowych. Skutecznie z kuchennego wnętrza wypędzisz je świecami zapachowymi o woni mentolowej lub lawendowej. Mogą to być spraye o takim zapachu, świece bądź zwyczajnie posadzone w doniczkach żywe rośliny. 

Zwalczanie odkurzaczem i suszarką

Domowy sposób na muszki owocówki to strumień gorącego powietrza, które wydobywa się z suszarki do włosów. Należy dmuchać powietrzem w stronę meszków. 

Owocówki w kuchni zwalczymy też odkurzaczem. Owady wciąga się za pomocą wąskiej ssawki. Należy jednak pamiętać, że ten sposób na meszki nie zawsze jest skuteczny i ciężki do wykonania. 

Muszki owocówki – siatki ochronne

Nie chcąc wpuścić muszek owocówek do mieszkania, możemy zamontować w oknach siatki ochronne. Siatki te są łatwe do samodzielnego montażu, więc spokojnie sami sobie z nimi poradzimy. Dzięki nim będziemy mieli pierwszą ochronę w walce z muszkami owocówkami.
 

 Źródło: primagran.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo