Co stosować na ugryzienie komarów?
Lato jest porą roku, w której szczególnie skarżymy się na ugryzienia komarów. Krew ludzka przyciąga komary, których o tej porze roku jest dużo. Chociaż ich bzyczenie często skutecznie zakłóca nasz sen, to jednak nie to jest naszym największym problemem. Gorsze jest jego ugryzienie, pozostawiając na skórze czerwone i swędzące bąble. Co zrobić, gdy ugryzienie komara spuchło oraz jak radzić sobie w przypadku uczulenia na komary?


Pogryzienie przez komara
W Polsce występuje obecnie 49 gatunków komarów, wśród których najpopularniejsze są komary pospolite, czyli brzęczące, oraz komary widliszki. Warto podkreślić, że nie wszystkie gatunki komarów są zainteresowane ludzką krwią, a te żyjące w Polsce nie stanowią realnego zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, ponieważ nie przenoszą wirusowych czy też bakteryjnych chorób zakaźnych.
Co ważne, za specyficzne ukłucia odpowiedzialne są tylko samice komarów. To właśnie one żywią się krwią ludzi i zwierząt. Natomiast samce komara żywią się wyłącznie sokami roślinnymi, jednak samice potrzebują krwi oraz znajdujących się w niej składników do składania jaj. Jedna komarzyca w ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet do 2 tysięcy jaj, których larwy rozwijają w środowisku wodnym. Ich zadaniem jest m.in. oczyszczanie zbiorników wodnych z gromadzących się w wodzie bakterii oraz zanieczyszczeń.
Dlaczego ugryzienie komara swędzi?
Komarzyce atakują głównie w godzinach wieczornych i nocnych, jak również wczesnym rankiem. Lokalizują swojego żywiciela poprzez analizę temperatury ciała, zapachu skóry, wydychanego dwutlenku węgla oraz grupy krwi, głównie 0. Komar przebija się przez skórę, wstrzykuje w skórę kroplę śliny, co zapobiega krzepnięciu krwi. W ślinie komarzycy znajdują się różne białka, które po wkłuciu wydzielają histaminę, powodują reakcję uczuleniową. zawartych jest kilkadziesiąt różnych białek, które w kontakcie z organizmem człowieka wydzielają histaminę i wywołują reakcję uczuleniową. Objawia się ona silnym uczuciem swędzenia skóry i zaczerwienieniem, które jest najbardziej dokuczliwe w przypadku osób uczulonych na wydzielaną przez komarzycę ślinę. Jej objawy mogą być różne w zależności od organizmu. Najmocniej widać je u osób uczulonych na jad komarów.
Ugryzienie komara – jak wygląda skóra?
Niemal każdy wie, jak wygląda pogryzienie przez komary. W zależności od indywidualnej wrażliwości na ślinę komara na skórze pojawia się:
-
opuchlizna;
-
zaczerwienienie;
-
charakterystyczny, swędzący bąbel w miejscu ukłucia;
-
czasami dolegliwości bólowe.
Objawy te nie są groźne dla zdrowia i utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni, po czym ustępują.
Co na ugryzienie komara – czym posmarować skórę?
Obrzęk, zaczerwienienie oraz świąd po ugryzieniu komara możemy złagodzić domowymi sposobami i z pomocą preparatów aptecznych, wśród których dużą skuteczność wykazują gotowe żele na ukąszenia komarów i spraye chłodząco-łagodzące. Produkty w swoim składzie zawierają m.in. aloes, mentol, alantoinę, pantenol czy olejki eteryczne z drzewa herbacianego lub też goździkowego.
Domowe sposoby na ugryzienia komarów
Jeśli chodzi o domowe sposoby na ugryzienia komarów, to warto wypróbować kilka sprawdzonych metod, takich jak m.in.:
-
kompres ze świeżego liścia białej kapusty,
-
miksowanej natki pietruszki
-
plasterka cytryny;
-
roztwór soli sporządzony ze szklanki wody oraz łyżeczki soli;
-
roztwór węgla aktywnego z wodą;
-
przemywanie miejsca ukąszenia kilkoma kroplami octu, spirytusu salicylowego lub perfum;
-
okłady z kostek lodu (ma na celu obkurczać naczynia krwionośne i hamować wydzielanie histaminy);
-
smarowanie skóry aloesem, który regeneruje skórę, likwiduje stany zapalne, nawilża i łagodzi ukąszenia owadów.
W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej z powodu pogryzieniem przez komara należy zastosować leki przeciwhistaminowe.
Mimo stosowania powyższych środków ochronnych przed insektami należy wprowadzić podstawowe zasady profilaktyczne, czyli:
-
unikanie noszenia kolorowych ubrań,
-
wybieranie słabszych perfum,
-
jedzenie posiłków podczas lata w pomieszczeniach zamkniętych,
-
zakładanie siatek w oknach,
-
zakrywanie jak największej powierzchni ciała ubraniami podczas spacerów poza domem,
-
stosowanie świec zapachowych odstraszających insekty czy olejków eterycznych (np. goździkowego, cytronelowego, miętowego),
-
trzymanie się z dala od zbiorników wodnych, szczególnie wieczorem,
-
hodowanie w domach roślin, które odstraszają komary (np. pelargonii, mięty pieprzowej, lawendy wąskolistnej, heliotropu peruwiańskiego).
Alergia na ugryzienie komarów
W rzadkich przypadkach rozwija się dużo silniejsza reakcja alergiczna zwana wstrząsem anafilaktycznym. Osoby ze stwierdzoną alergią na jad komarów powinny zachować ostrożność.
Objawy alergiczne to:
-
pokrzywka,
-
trudności w oddychaniu,
-
obrzęk w okolicy gardła i głowy.
W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych symptomów konieczna jest wizyta u lekarza. Niepokoić może też pojawienie się gorączki, nudności i bóle brzucha.
Źródło: cefarm24.pl, niezalezna.pl

