Covid-19 a zamykanie szkół. „Oby nie było to konieczne”

"Nie zakładamy zamykania szkół z powodu COVID-19. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne" – przyznał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, pytany o tę ewentualność jesienią lub zimą. Jak dodał, resort był przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/coyot

Wiceministra edukacji i nauki w środę w Programie I Polskiego Radia zapytano o to, czy MEiN przygotowuje się do zamykania szkół jesienią lub zimą ze względu na COVID-19, czy też do wprowadzania innych obostrzeń.

"Nie zakładamy takiego wariantu. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne"

– odpowiedział.

"Byliśmy generalnie przeciwni zamykaniu szkół. To decyzje Ministerstwa Zdrowia i sytuacja epidemiczna zmuszały do tego typu decyzji. Mamy nadzieję, że one już nigdy nie będą musiały być stosowane"

– dodał.

Wcześniej odniósł się do informacji, że choć w tym roku maturę zdało 78 proc. abiturientów, to średni wynik z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, poza językiem polskim i językami obcymi, nie przekroczył 50 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do otrzymania.

"Covid odcisnął jednak swoje piętno. Kilkanaście miesięcy nauki zdalnej ma swoje konsekwencje. Widać to chociażby na poziomie rozszerzonym"

– powiedział Piontkowski.

"Mam nadzieję, że uda im się to nadrobić w okresie studenckim"

– dodał. 

A co z dziećmi z Ukrainy?

Wiceszefa resortu edukacji pytano również o dzieci z Ukrainy - o to w jaki sposób będą kontynuować one naukę.

"Ukraińcy przewidują kontynuację nauczania zdalnego dla wszystkich dzieci ukraińskich, które znalazły się poza granicami Ukrainy, a więc nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy, świata. Większość z nich pewnie będzie próbowała korzystać z tej edukacji ukraińskiej"

– dodał.

Wiceminister pytany był także, jak dużo uczniów ukraińskich przebywających w Polsce uczy się zdalnie w systemie ukraińskim.

"Do końca tego nie wiemy, możemy tylko szacować, że jest to kilkaset tysięcy"

– powiedział.

Odniósł się też do pytania o to, co MEiN zrobi dla studentów i naukowców z Ukrainy.

"Jest możliwość studiowania w Polsce bezpłatnie. Mogą uczestniczyć w rekrutacji na polskie uczelnie. Część naukowców z Ukrainy już pracuje na polskich uczelniach, w polskich instytutach"

– wskazał Piontkowski.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#edukacja #Polska #Covid-19

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo