Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP – XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To ważne święto dla znawców historii pieniądza. Z kolei dla Narodowego Banku Polskiego to także okazja do przypomnienia postaci Joachima Lelewela – nie tylko polskiego patrioty, lecz także cenionego w świecie numizmatyka. Srebrna moneta kolekcjonerska z jego wizerunkiem ukaże się 6 września 2022 r.

Foto: Srebrna moneta kolekcjonerska z wizerunkiem Joachima Lelewela
NBP

Najnowsza moneta kolekcjonerska NBP o nominale 50 zł została poświęcona „XVI Międzynarodowemu Kongresowi Numizmatycznemu”. Dlatego też znajdują się na niej motywy, które są ważne dla polskiej numizmatyki. Na rewersie monety został zaprezentowany portret Joachima Lelewela, na awersie zaś widnieją wizerunki monet: talara Władysława IV, tymfa Jana Kazimierza z 1663 roku, grosza Kazimierza Wielkiego, szóstaka Jana III Sobieskiego oraz denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego.

Międzynarodowe święto numizmatyków 
− Międzynarodowe kongresy numizmatyczne to najważniejsze spotkania numizmatyków z całego świata. W trakcie konferencji są prezentowane najistotniejsze osiągnięcia w dziedzinie studiów na temat dziejów pieniądza, znalezionych monet oraz wydarzeń historycznych. Kongresy te były organizowane m.in. w Belgii, Hiszpanii oraz we Włoszech – pisze prof. Mariusz Mielczarek w folderze poświęconym emisji monety. 

Pierwszy taki kongres w Polsce 
Profesor Mielczarek podkreśla, że kongres numizmatyczny to znakomita okazja do zaprezentowania kraju, jego instytucji naukowych i innych ośrodków zajmujących się historią pieniądza. O wyborze miejsca decyduje Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna. Polska dostąpiła zaszczytu goszczenia uczestników konferencji po raz pierwszy. XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny odbędzie się w Warszawie we wrześniu 2022 roku. 

Kongres organizują wspólnie Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Lelewel – jeden z pierwszych propagatorów numizmatyki 
Na rewersie monety umieszczono wizerunek Joachima Lelewela (1786–1861). To jeden z najwybitniejszych Polaków XIX stulecia, patriota, znakomity historyk oraz znany i ceniony w świecie numizmatyk. 

Być może mało znanym powszechnie faktem jest, że jak podaje prof. Mielczarek: 
− Joachim Lelewel jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego był jednym z pierwszych, którzy prowadzili wykłady z numizmatyki. Zmuszony do opuszczenia kraju w 1831 roku, po upadku powstania listopadowego, kontynuował i rozwijał studia numizmatyczne w Paryżu, a następnie w Brukseli. 

Numizmatyk międzynarodowej sławy 
− Ogromnym sukcesem, który przyniósł Lelewelowi międzynarodową sławę, także ze względu na nowe metody studiów, była książka na temat numizmatyki średniowiecznej Europy. Lelewel jest również autorem wydanej w Brukseli nowatorskiej rozprawy na temat numizmatyki celtyckiej. Publikacja ta ulokowała Lelewela wśród pionierów w tej dziedzinie – podkreśla prof. Mariusz Mielczarek. 

Monetę „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny” z portretem Joachima Lelewela oraz wizerunkami polskich monet historycznych będzie można od 6 września kupić w Oddziałach Okręgowych NBP  oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP
Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.
Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.
Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów powszechnego obiegu m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, specyfikacją techniczną – dotyczącą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszowaniem, kolorystyką, wymiarami czy zastosowanymi technikami druku. 


 
Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką 
Nominał: 50 zł
Metal: Ag 999/1000
Stempel: zwykły, wysoki relief
Średnica: 50,00 mm
Masa: 93,30 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 6 000 szt.

Projektant: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP 
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

 

 Źródło: NBP

##bank centralny #Bank centralny #NBP

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo