Najnowszy numer „GP”: Elity brukselskie wspierają Putina. Prof. Szczerski: „Jeśli się nie opamiętają zniszczą UE”

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 24 sierpnia 2022 r. szczególnie polecamy wywiad red. Katarzyny Gójskiej z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem RP przy ONZ, który alarmuje, że jeśli wspierające Putina elity brukselskie się nie opamiętają – doprowadzą do zniszczenia Unii Europejskiej. Będzie też o tym, kto stoi za histerią wokół Odry oraz o polowaniu na Donalda Trumpa. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.

www.GazetaPolska.pl

Przyznam szczerze, że nie wiem, jak można nie dostrzegać, iż w obecnej sytuacji siłowa federalizacja to nic innego jak rozkładanie czerwonego dywanu przed polityką Moskwy w Europie. Im więcej będzie federalizacji, tym bardziej będą rosły siły odśrodkowe w Unii. Dokładnie te, które we współpracy z Putinem nie widzą nic złego, a wprost przeciwnie. Ich się nie da wiecznie tłumić paragrafami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa, ta siła w końcu eksploduje, bo trafi na autentyczny sprzeciw społeczny i na nim urośnie. Tego się dziś obawiam najbardziej – elity europejskie, zamiast odpowiedzieć na strategiczne wyzwanie rzucone przez Kreml, sprawią, że Putin swoje cele zrealizuje. Wykorzysta ich szaleństwo federalizacji czy tworzenia jakiegoś superpaństwa do rozbicia Wspólnoty i pogrzebania projektu UE. Wygra tę walkę rękami europejskich federalistów. Zresztą jestem przekonany, że ci nawet wówczas nie będą tego specjalnie żałowali.
- mówi prof. Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ w Nowym Jorku. Rozmawia Katarzyna Gójska

Ponadto w numerze:

  • Kto stoi za histerią wokół Odry 

Afera rozdmuchana wokół śniętych ryb w Odrze miała prawdopodobnie nie tylko posłużyć do uderzenia w rząd Prawa i Sprawiedliwości, lecz także wytworzyć złą atmosferę wokół wszelkich polskich inwestycji na tej rzece. Jak ustaliła „Gazeta Polska”, za akcją #saveoder (#ratujmyodrę) – w ramach której pisano o skażeniu Odry toksynami – stoi organizacja finansowana przez ośrodek, którego głównym sponsorem jest niemieckie Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.

  • Obrona polskich lasów - wywiad z Bartłomiejem Obajtkiem 

Nie tylko ja, lecz także żaden człowiek piastujący urząd publiczny nie podpisałby się pod umową, która została nam wysłana przez FSC. Jako dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku nie mogę się na nią zgodzić, bo faktycznie oddałbym zarządzanie nad lasami należącymi do skarbu państwa jakiejś firmie certyfikującej z siedzibą w Bonn.
- mówi nam Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Rozmawia Jacek Liziniewicz

  • Polowanie na Donalda Trumpa 

Przeszukanie domu byłego prezydenta to bezprecedensowa sytuacja w amerykańskiej historii. Teraz piłka jest po stronie prokuratora generalnego Merricka Garlanda – jeśli nie postawi zarzutów opartych na jednoznacznych dowodach, decyzja o przeszukaniu może tylko wzmocnić Trumpa i dodać mu nowej politycznej energii.
- więcej w tekście Macieja Kożuszka.

  • Układy niemiecko-rosyjskie w historii 

Rosja carska i Prusy, a potem Rzesza Niemiecka, miały w swych herbach czarne orły. I chociaż Sowieci zastąpili wizerunek dwugłowego ptaka złotym sierpem i młotem, to jednak w swej polityce ZSRS było kontynuatorem imperialnej Rosji. Symbolika czarnego orła ma w polskiej literaturze konotacje negatywne, jest on przedstawiany jako uosobienie zaborczej niewoli. Patrząc na historię ponaddwuwiekowej rosyjsko-niemieckiej współpracy i wynikające z tego zagrożenia dla bytu niepodległych państw, zwłaszcza w naszej części kontynentu, retoryka literacka nabiera szczególnego znaczenia.
- opisuje Małgorzata Gmurczyk-Wrońska

  • Środowisko – algi śmierci 

Katastrofa ekologiczna na Odrze zszokowała opinię publiczną, a jej nacisk na instytucje państwa sprawił, że przez półtora tygodnia konsekwentnie poszukiwano przyczyn zjawiska, które zabiło setki ton ryb. Podejrzenie padło na złotą algę, czyli glon, który w sprzyjających warunkach wytwarza neurotoksynę zabijającą ryby.
- czytamy w tekście Jacka Liziniewicza.
 

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » 
prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, Gazeta Polska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo