Wojna i pamięć – wstrząsające świadectwa wojenne z Ukrainy

Prowadzone przez Rosję działania zbrojne wymierzone są nie tylko w ukraińskie wojsko czy administrację rządową, ale również w ludność cywilną. W reakcji na wstrząsające wydarzenia, o których donoszą media i informują obywatele Ukrainy, Instytut Pileckiego utworzył Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. To odpowiedź na działania wojenne prowadzone przez Federację Rosyjską w związku z inwazją na Ukrainę.

arch. tvp.info

Gromadzone przez Centrum Lemkina relacje są zbierane – jako materiał badawczy dla naukowców, reportażystów czy dziennikarzy – po to, aby zbrodnie popełnione przez żołnierzy rosyjskich na ukraińskich cywilach zakorzeniły się w zbiorowej pamięci. Jak podkreśla prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego: 

Nie możemy czekać z gromadzeniem ich relacji. Jako historycy czujemy się zobligowani do tego, żeby stworzyć repozytorium z historiami osób, które doświadczyły agresji rosyjskiej, dzięki czemu zbrodnie zostaną utrwalone (…).  

Zachęcamy wszystkich chętnych, ludzi dobrej woli, świadków tych tragicznych wydarzeń, osoby, które doznały agresji rosyjskiej i mogą złożyć swoje relacje do bazy danych, która będzie utworzona w repozytorium centrum. Każdy głos jest ważny, każda relacja jest niezwykle cenna i przejdzie do historii. Chcemy, żeby zbrodnia rosyjska została osądzona na arenie międzynarodowej. 

– apeluje Halina Matvijenko z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.

We wtorek 23 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 Instytut Pileckiego zaprasza na wydarzenie artystyczne Wojna i Pamięć, które odbędzie się w Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39 w Warszawie.

To już drugie spotkanie organizowane przez Instytut Pileckiego, w czasie którego polscy aktorzy odczytają wybrane świadectwa zgromadzone w Centrum Lemkina. Misją jednostki powołanej w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę jest zbieranie naocznych świadectw ludności cywilnej oraz stworzenie archiwum opracowanego przez naukowców, które utrwali dowody zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.

Wydarzenie odbędzie z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, w 83. rocznicę podpisania między Związkiem Radzieckim a Niemcami paktu Ribbentrop-Mołotow, stanowiącego symboliczny początek współpracy dwóch totalitarnych reżimów, które w czasie II wojny światowej doprowadziły do śmierci milionów ludzi. 23 sierpnia to również Dzień Flagi Państwowej Ukrainy, której niebiesko-żółte barwy symbolizują pokój i bogactwo urodzajnej ziemi ukraińskiej.

 

 

 Źródło: instytutpileckiego.pl

#wojna #zbrodnie rosyjskie #Centrum Lemkina

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo