Protest w Holandii. Nie chcą u siebie ośrodka dla uchodźców

Pomimo tego, że mieszkańcy Tubbergen nie chcą u siebie ośrodka dla uchodźców, rząd Holandii i tak planuje tam taki otworzyć. Aby wyrazić swój sprzeciw setki osób przeszło ulicami miasta w "marszu milczenia" - informuje telewizja RVT Oost.

Twitter

Sekretarz stanu ds. azylu Eric van der Burg poinformował w środę, że mimo braku zgody władz lokalnych rząd zamierza utworzyć ośrodek dla uchodźców na terenie dawnego hotelu 't Elshuys w Tubbergen. Media podkreślają, że jest to pierwszy przypadek, gdy miejsce na taki ośrodek wyznaczono wbrew woli rady gminy.

Decyzja rządu wywołała sprzeciw samorządu oraz mieszkańców. W niedzielę kilkaset osób przeszło z centrum wioski Albergen, znajdującej się na terenie gminy Tubbergen, pod hotel.

Według organizatorów marsz ma w sposób pokojowy pokazać sprzeciw lokalnej społeczności wobec powstania ośrodka dla uchodźców. Protestujący nieśli odwrócone holenderskie flagi, które - jak wyjaśnił w rozmowie z RTV Oost jeden z nich - mają symbolizować „brak zgody na politykę rządu w Hadze”.

Jednocześnie przed istniejącym punktem recepcyjnym dla uchodźców w Ter Apel w nocy z soboty na niedzielę kilkaset osób spędziło kolejną noc pod gołym niebem, bo zabrakło dla nich miejsc w ośrodku. Informacje o tym, że uchodźcy nocują na ulicy, pojawiają się ostatnio prawie codziennie.

Holenderskie władze od miesięcy zmagają się z brakiem miejsc w podobnych placówkach. Często są oni rozmieszczani w halach sportowych, a nawet na statkach wycieczkowych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Holandia #uchodźcy

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo