Rajd Katyński w Moskwie

Uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego dotarli dzisiaj do Moskwy. W poprzednich dniach przebywali w Miednoje koło Tweru i Katyniu koło Smoleńska, gdzie oddali hołd polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD.

Zbyszek Kaczmarek
Uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego dotarli dzisiaj do Moskwy. W poprzednich dniach przebywali w Miednoje koło Tweru i Katyniu koło Smoleńska, gdzie oddali hołd polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD.

Podczas pobytu w Smoleńsku odwiedzili też lotnisko Siewiernyj, gdzie uczcili pamięć ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku.

W tegorocznym rajdzie uczestniczą 83 osoby na 76 motocyklach. Wraz z nimi jadą trzy furgony bagażowe, które wiozą wieńce, znicze i dary zebrane przez Polaków.

Komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn powiedział, że "jak na razie wszystko przebiega znakomicie, zgodnie z planem".
- Może poza Smoleńskiem, gdzie nie udało nam się zrealizować programu wyznaczonego nam przez pana gubernatora. Mieliśmy opóźnienie, bo na granicy białorusko-rosyjskiej zrobiono nam kontrolę paszportową, czego w poprzednich latach nie było - powiedział.

Węgrzyn poinformował, że w Smoleńsku uczestnicy rajdu spotkali się także z tamtejszymi Polakami. Odwiedzili również podsmoleński Krasny Bór, gdzie w miejscowym sierocińcu spotkali się z rosyjskimi dziećmi.
- Odwiedzamy ich co roku. Przywozimy im zabawki, wozimy na motocyklach. To są nasi najlepsi przyjaciele w tym rejonie - zauważył.

Komandor przekazał, że w czasie dwudniowego pobytu w Moskwie motocykliści odwiedzą Cmentarz Doński, gdzie znajduje się symboliczny grób generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", ostatniego dowódcy Armii Krajowej, i Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego", zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj. W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Będą też na Cmentarzu Wagańkowskim, gdzie złożą kwiaty na mogiłach dwóch legendarnych bardów i przyjaciół Polski - Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Odwiedzą także dawny poligon NKWD w Butowie pod Moskwą, który był głównym miejscem kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek z lat 1937-38. Od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam ponad 20 tys. ludzi, w tym około 1000 Polaków.

Mają w planie również spotkanie z rosyjskimi motocyklistami na słynnym Arbacie.

Rajd wystartował 24 sierpnia spod Pomnika Katyńskiego w Warszawie. Motocykliści pokonają w jego trakcie ponad 7 tys. km. Trasa rajdu biegnie, poza Polską, przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy.

 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo