Rajd Katyński w Moskwie

  

Uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego dotarli dzisiaj do Moskwy. W poprzednich dniach przebywali w Miednoje koło Tweru i Katyniu koło Smoleńska, gdzie oddali hołd polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD.

Podczas pobytu w Smoleńsku odwiedzili też lotnisko Siewiernyj, gdzie uczcili pamięć ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku.

W tegorocznym rajdzie uczestniczą 83 osoby na 76 motocyklach. Wraz z nimi jadą trzy furgony bagażowe, które wiozą wieńce, znicze i dary zebrane przez Polaków.

Komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn powiedział, że "jak na razie wszystko przebiega znakomicie, zgodnie z planem".
- Może poza Smoleńskiem, gdzie nie udało nam się zrealizować programu wyznaczonego nam przez pana gubernatora. Mieliśmy opóźnienie, bo na granicy białorusko-rosyjskiej zrobiono nam kontrolę paszportową, czego w poprzednich latach nie było - powiedział.

Węgrzyn poinformował, że w Smoleńsku uczestnicy rajdu spotkali się także z tamtejszymi Polakami. Odwiedzili również podsmoleński Krasny Bór, gdzie w miejscowym sierocińcu spotkali się z rosyjskimi dziećmi.
- Odwiedzamy ich co roku. Przywozimy im zabawki, wozimy na motocyklach. To są nasi najlepsi przyjaciele w tym rejonie - zauważył.

Komandor przekazał, że w czasie dwudniowego pobytu w Moskwie motocykliści odwiedzą Cmentarz Doński, gdzie znajduje się symboliczny grób generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", ostatniego dowódcy Armii Krajowej, i Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego", zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj. W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Będą też na Cmentarzu Wagańkowskim, gdzie złożą kwiaty na mogiłach dwóch legendarnych bardów i przyjaciół Polski - Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Odwiedzą także dawny poligon NKWD w Butowie pod Moskwą, który był głównym miejscem kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek z lat 1937-38. Od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam ponad 20 tys. ludzi, w tym około 1000 Polaków.

Mają w planie również spotkanie z rosyjskimi motocyklistami na słynnym Arbacie.

Rajd wystartował 24 sierpnia spod Pomnika Katyńskiego w Warszawie. Motocykliści pokonają w jego trakcie ponad 7 tys. km. Trasa rajdu biegnie, poza Polską, przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier będzie z mieszkańcami Małopolski

/ twitter.com/MorawieckiM

  

- Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach Małopolski, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce; uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

[polecam:https://niezalezna.pl/272680-posiedzenie-sztabu-kryzysowego-chcemy-pomoc-wszystkim-ludziom-na-miejscu-podkresla-premier]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl