Zaporoska Elektrownia Atomowa nie będzie zasilać Rosji. Ukraińscy partyzanci pokrzyżowali plany wroga

Rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu informuje o partyzanckiej akcji, która zapobiegła przyłączeniu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do rosyjskiej sieci przesyłowej. Aby pokrzyżować plany wroga, partyzanci wysadzili w powietrze słup energetyczny. Wszystko dzięki ukraińskiemu ruchowi oporu w okupowanym Melitopolu.

Zaporoska Elektrownia Atomowa
Autorstwa Ralf1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7343361

"W Melitopolu zauważono (rosyjskie) ciężarówki ze zwojami przewodów elektrycznych i beczkami z olejem transformatorowym. Przywieziono je w celu podłączenia elektrowni atomowej do rosyjskiego systemu energetycznego. (...) Po wybuchu, do którego doszło w środę, okupanci zablokowali wyjazd z Melitopola w kierunku południowym i wzmocnili kontrole na posterunkach (drogowych)"

- czytamy w komunikacie na łamach serwisu.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że w piątek Rosjanie planują prowokację w elektrowni, o czym ma świadczyć fakt, że ewakuowali z jej terenu pracowników Rosatomu oraz ogłosili dzień wolny od pracy dla niemal całego personelu.

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki, że Rosjanie chcą przekierować energię produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową na okupowany Krym i całkowicie odciąć od tej energii tereny Ukrainy kontrolowane przez rząd w Kijowie.

Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin przekazał doniesienia, że na terenie obiektu znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni". Ukraińskie przedsiębiorstwo kontrolowało dotychczas siłownię pod względem jej eksploatacji i obsługi technicznej.

Na początku sierpnia wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa oskarżyła o te incydenty władze w Kijowie.


Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. Obiekt położony w mieście Enerhodar, nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze, znajduje się w odległości około 680 km na południowy wschód od Kijowa.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wojna na Ukrainie #Rosja #Ukraina #Zaporoska Elektrownia Atomowa

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo