Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki pokonały Tajlandię 3:0 w swoim drugim meczu mistrzostw świata • • • Polskie siatkarki pokonały Tajlandię 3:0 w swoim drugim meczu mistrzostw świata. • • •

Żołnierze NATO poznają historię Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Kilkudziesięciu żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO bierze udział w wyjeździe na Litwę, który zorganizowano w ramach projektu Zwiastun (przygotowanego przez Polską Fundację Narodową). Żołnierze zwiedzając najważniejsze miejsca w regionie oraz poznają historię Polski i Litwy, o której opowiadają im ojciec Marek Dettlaff OFMConv, rektor kościoła franciszkańskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, i Antanas Burokas opozycjonista litewski.

Podróż w głąb historii rozpoczęła się w Kownie, w Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego, jednego z najstarszych muzeów na Litwie, które otworzone zostało w 1936 roku. W podziemiach budynku znajduje się kaplica poświęcona poległym żołnierzom walczącym o niepodległość. Zwiedzono także pozostałości zamku, katedrę, a także park, w którym Willia łączy się z Niemnem.

Projekt Zwiastun realizowany jest przez Polską Fundację Narodową we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, w skład której wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Jego celem jest promocja wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej, przybliżenie historii naszego kraju oraz budowanie pozytywnej świadomości na temat Polski wśród żołnierzy NATO. Od czasu rozpoczęcia projektu, wzięło w nim udział 1900 żołnierzy stacjonujących w bazie NATO w Bemowie Piskim, którzy odwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Kompleks Riese w Górach Sowich, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Podziemne Miasto Osówka – miejsce pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zamek w Książu i wiele innych.

 

 

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl; pan.org.pl

#NATO #Polska Fundacja Narodowa #żołnierze NATO #projekt Zwiastun #Kowno #Litwa

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo