Rosną szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej

170 nowych żołnierzy zasili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej po szkoleniach w ramach "Wakacji z WOT". Letnie kursy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród uczniów i studentów, którzy w czasie wolnym od nauki chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe.

Jan Środa/Gazeta Polska

Jak przekazała rzeczniczka 2 LBOT por. Marta Gaborek, kolejnych 30 ochotników z Lubelszczyzny po raz pierwszy w piątek założyło mundur żołnierza Wojska Polskiego. "Wliczając lipcową edycję szkoleń w ramach projektu Wakacje z WOT, szeregi lubelskich Terytorialsów zasili łącznie blisko 170 nowych ochotników, a przed nami jeszcze wrześniowe szkolenie podstawowe, na które nabór chętnych nadal trwa" – powiedziała.

Zaznaczyła, że projekt "Wakacje z WOT" adresowany jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie wolnym od nauki chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe i rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej.

Por. Gaborek podkreśliła, że wakacyjne edycje szkoleń w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. "Szkolenie podstawowe w czasie wakacji, nie różni się od szkoleń podstawowych organizowanych w WOT w innych terminach. To szesnaście dni bardzo intensywnych ćwiczeń, które są dużym wyzwaniem i sprawdzianem dla kandydatów" – wyjaśniła.

Pierwszy dzień to wcielenie, czyli sprawy formalne, badania i testy sprawnościowe. Następne dni, to już wyłącznie zajęcia praktyczne, organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i pasach taktycznych podczas, których ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Finałem jest tzw. "pętla taktyczna", czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się trzeciego września w Lublinie.

Rzecznik 2 LBOT przekazała, że 16-dniowe szkolenie podstawowe otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w systemie weekendowym, w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych, organizowanych w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Ponadto raz w roku każdym żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym organizowanym na poligonie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo