Edward Mizikowski - zasłużony działacz podziemnych struktur z czasów PRL

Pracownik Huty Warszawa od września 1980 roku w „Solidarności”. W latach 1980-1981 współpracownik Biura interwencji i Mediacji NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, działacz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uwięzionym i ich Rodzinom „Patronat”.

Foto: Edward Mizikowski
Materiał prasowy

14 grudnia 1981 uczestnik strajku w Hucie Warszawa, założyciel Robotniczego Komitetu Samoobrony Społecznej i pisma „Głos Wolnego Hutnika”, współzałożyciel Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu Samoobrony Społecznej, kolporter pism i książek podziemnych. W latach 1982-89 wielokrotnie zatrzymywany i karany przez kolegia ds. wykroczeń.

Aresztowany od 29 listopada 1982 do 26 sierpnia 1983 i osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów. W latach 1987- 1988 organizator i współorganizator wielu akcji w obronie więźniów politycznych. W sierpniu 1988 z Sewerynem Jaworskim i Krzysztofem Wolfem próbował wywołać strajk w Hucie Warszawa na Wydziale W-47, skazany przez kolegium dzielnicy Warszawa-Żoliborz na karę 30 dni aresztu.

Autor tomiku poezji „Serce i pazury” oraz albumu poetycko-wspomnieniowego  „Wybiłem się na Niepodległość”, od lat 90-siątych w Związku Piłsudczyków i Związku Strzeleckim, wieloletni uczestnik Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniony Medalem Pro Patria.

Rocznicowa Msza Święta zostanie odprawiona  w Katedrze Polowej Wojska Polskiego  21 sierpnia 2022 roku  o godz. 10:00, po której nastąpi przejazd na Cmentarz Bródnowski.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo