Siostra Kima wyśmiewa ofertę z południa i kontratakuje

Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w pełnym inwektyw oświadczeniu odrzuciła w piątek plan prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola, który zaoferował jej krajowi pomoc rozwojową w zamian za denuklearyzację. Propozycję tę określiła jako „szczyt absurdu”.

Kim Jo Dzong
fot. Wikimedia Commons

Siostra dyktatora, Kim Jo Dzong, odniosła się do propozycji przedstawionej przez Juna w jego wystąpieniu z okazji rocznicy Dnia Wyzwolenia 15 sierpnia. Zapewnił on wtedy, że nie ma złych zamiarów wobec Pjongjangu, i zaproponował pomoc w rozwoju podupadłej gospodarki Korei Płn., o ile kraj ten podejmie kroki w stronę denuklearyzacji.

Kim określiła tę propozycję jako „szczyt absurdu” i „najbardziej odpychający punkt” planu Juna. Zarzuciła mu kopiowanie polityki wcześniejszego prezydenta Korei Płd. Li Miung Baka, który dekadę wcześniej ogłosił plan zwiększenia PKB per capita w Korei Płn. do 3 tys. dolarów poprzez wszechstronną pomoc, jeśli Pjongjang zrezygnuje ze zbrojeń jądrowych i otworzy granice.

„Dla jego wizerunku lepiej byłoby, gdyby się zamknął, zamiast opowiadać bzdury, skoro nie ma niczego lepszego do powiedzenia” – napisała Kim w oświadczeniu przedrukowanym przez państwową agencję prasową KCNA. Zaznaczyła, że władze w Pjongjangu „nie lubią” Juna jako osoby i nie zamierzają siadać z nim do rozmów twarzą w twarz.

„Nikt nie sprzedaje przeznaczenia za ciasto kukurydziane. Tylko gorzką pogardę okażemy tym, którzy nakręcają mrzonki o skutecznym zmuszeniu nas do rezygnacji z naszych bomb atomowych, jeśli położą więcej na szali” – dodała Kim, zarzucając przy tym Korei Płd. przerzucanie „brudnych odpadów” do Korei Płn.

Ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu wyraziło „silne ubolewanie” z powodu pełnego „niegrzecznych sformułowań” oświadczenia Kim. Korea Płn. „wspomniała o zamiarze dalszego rozwoju broni jądrowej”, co „nie tylko zagraża pokojowi na Półwyspie Koreańskim, ale też pogarsza międzynarodową izolację i sytuację gospodarczą” tego kraju – powiedziała rzeczniczka resortu Li Hio Dzung.

Konserwatysta Jun jest prezydentem Korei Płd. od nieco ponad 100 dni. W kampanii wyborczej sygnalizował twardsze podejście do kwestii północnokoreańskich niż jego poprzednik, liberał Mun Dze In, dla którego priorytetem były dialog i pojednanie. Jun odrzucił jednak niedawno apele, aby w obliczu zagrożenia z północy Korea Płd. stworzyła własny arsenał jądrowy.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Korea Północna #Korea Południowa #Kim Dzong Un #Kim Jo Dzong #Jun Suk Jeol

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo