Nowelizacja ustawy sankcyjnej weszła w życie

W czwartek weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy sankcyjnej, która stworzyła możliwość powołania tymczasowego zarządu przymusowego w firmach objętych sankcjami. Nowela wprowadziła również instrumenty wsparcia finansowego dla pracowników takich firm.

Twitter/@KancelariaSejmu

"Nowela ustawy sankcyjnej - czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - i ustawy o KAS ma pozwolić na utrzymanie miejsc pracy i ciągłości usług świadczonych przez objęte sankcjami podmioty przy jednoczesnym uniemożliwieniu im finansowania działań reżimów Rosji i Białorusi"

- poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowelizacja weszła w życie w czwartek, dzień po ogłoszeniu. Prezydent Duda podpisał ją w poniedziałek. 5 sierpnia Sejm przyjął część poprawek, które zaproponował do niej Senat.

Co nowego wprowadzono?

Tzw. ustawa sankcyjna umożliwiła objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i na Białorusi.

Zawarte w nowelizacji zmiany tworzą możliwość powołania tymczasowego zarządu przymusowego w podmiotach, którym w ramach sankcji zamrożono środki finansowe, fundusze i zasoby gospodarcze, w celu ich zbycia lub przejęcia na rzecz Skarbu Państwa. Przejęcie będzie następować za odszkodowaniem, jednak środki z tego tytułu również będą zamrażane.

Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia. Obecnie jest na niej 48 pozycji: 15 osób i 33 firmy. W czerwcu z listy wykreślono jedną osobę i jedną spółkę po tym, gdy objęto je takimi samymi sankcjami w ramach całej UE. Zgodnie z ustawą polskie ograniczenia nie mogą powielać tych unijnych. W minionym tygodniu wykreślona została też firma Maga Foods, ponieważ zmienił się jej właściciel - została przejęta przez spółkę pracowniczą

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#Ukraina #wojna #Rosja #sankcje

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo