Dr Tomasz Żukowski w Telewizji Republika: Rząd daje sobie radę z wyzwaniami. Podejmuje trudne wybory

"Mam wrażenie, że główne formacje opozycji są gotowe działać zgodnie z narracją sił zewnętrznych niechętnych Polsce po to, by osiągnąć swój nadrzędny cel, jakim jest osłabienie rządzących" - mówił w programie "W Punkt" w Telewizji Republika socjolog dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Katarzyna Gójska i dr Tomasz Żukowski
fot. Telewizja Republika

Wybory parlamentarne zaplanowano na jesień 2023 roku. Zapowiada się niezwykle interesująca kampania wyborcza. Co będzie jej głównym akcentem? O to w programie "W Punkt" w Telewizji Republika pytała swojego gościa redaktor Katarzyna Gójska. - Opozycja będzie groziła, co nie jest prawdą, że rząd chce wypchnąć Polskę z Unii. Obóz liberalny nie pierwszy raz posłużyłby się taką retoryką - zauważył dr Tomasz Żukowski, socjolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. 

W ocenie dra Żukowskiego, dyskusja na temat elementów pozytywów i negatywów w byciu członkiem Unii Europejskiej, będzie toczyła się w kampanii wyborczej. "Znalezienie odpowiednich argumentów jest trudne, ale niezbędne" - zauważył socjolog, dodając, że Polska musi walczyć o własne interesy, by stać się realnym, równorzędnym partnerem dla głównych graczy w Unii Europejskiej.

Kolejnym tematem dyskusji "W Punkt" była sytuacja polityczna, w której znajduje się PiS na 14 miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. - Wojna, kryzys na rynku surowców energetycznych, inflacja... - wyliczała redaktor Gójska. 

- Sytuacja rzeczywiście jest bardzo trudna, to są bardzo wielkie wyzwania. Rząd, nie w stu procentach, ale generalnie z tymi wyzwaniami daje sobie radę, podejmując czasami bardzo trudne wybory. Po to, żeby utrzymać wzrost gospodarczy, zdecydowano się wstrzyknąć do gospodarki w czasie pandemii dużo pieniędzy. Co poskutkowało, że mamy dużą inflację. Był wybór: czy bezrobocie, czy wyższa inflacja. Wybrano racjonalnie

- powiedział dr Tomasz Żukowski. 

Pytany o ocenę komunikacji obozu rządzącego z obywatelami, dr Żukowski podkreślił, że "daje sobie radę całkiem nieźle". 

- Pewnie nie na piątkę, ale na czwórkę z minusem. W porównaniu z poprzednimi rządami prawicy, AWS czy pierwszymi rządami PiS, to sytuacja zdecydowanie lepsza. Takim dodatkowym czynnikiem, który niestety utrudnia komunikację rządzących, jest stopień radykalizmu i totalność opozycji. Mam wrażenie, że główne formacje opozycji są gotowe działać zgodnie z narracją sił zewnętrznych niechętnych Polsce, po to, by osiągnąć swój nadrzędny cel, jakim jest osłabienie rządzących

- zaznaczył.

Zapytany o pozycję Donalda Tuska w Platformie Obywatelskiej, Żukowski odparł: - Jest liderem we własnej formacji, potrafi skutecznie odsunąć ludzi, którzy go krytykują, niezwykle zręcznie zrobił to z Rafałem Trzaskowskim. 

- Ale to, co on mówił o prezesie NBP, o wyborach prezydenckich ostatnich, że będzie domagał się ponownego sprawdzenia, to deklaracje, które są z perspektywy demokratycznej polityki całkowicie niewyobrażalne

- podkreślił socjolog. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Telewizja Republika #Tomasz Żukowski

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo