Szef ONZ apeluje o demilitaryzację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył dziś we Lwowie, że "wojska i sprzęt wojskowy powinny zostać wycofane z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej".

By Maxim Gavrilyuk at Ukrainian Wikipedia - Transferred from uk.wikipedia to Commons by ChNPP using CommonsHelper., GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14793354

„Obiekt ten nie może być używany jako element jakiejkolwiek operacji wojskowej. Przeciwnie, niezbędne jest pilnie porozumienie, które przywróci jego cywilny charakter i zapewni bezpieczeństwo tego terenu”

– powiedział Guterres, cytowany przez agencję Reutera.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy przytacza wypowiedź szefa ONZ w sprawie obozu dla jeńców w okupowanej Ołeniwce.

„Antonio Guterres poinformował o działaniach na rzecz skierowania misji ONZ do ustalenia faktów w Ołeniwce, gdzie Rosja przeprowadziła cyniczny akt terroru przeciwko ukraińskim jeńcom wojennym”

– czytamy w komunikacie.

W nocy z 28 na 29 lipca w obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) doszło do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych – informowała ukraińska prokuratura generalna. Rosja twierdzi, że ataku na Ołeniwkę dokonała armia ukraińska. Strona ukraińska domaga się śledztwa międzynarodowych ekspertów.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo