Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki pokonały Tajlandię 3:0 w swoim drugim meczu mistrzostw świata. • • •

Litwa otwiera swoje przedstawicielstwo na Tajwanie

Ministerstwo gospodarki i innowacji Litwy zapowiada, iż w najbliższym czasie kraj ten otworzy swoje przedstawicielstwo handlowe na Tajwanie. Z wizytą do Republiki Chińskiej uda się przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen.

Wikimedia Commons

Litewski resort gospodarki wyraża oczekiwania, że "przedstawicielstwo handlowe w Tajpej pomoże rozwinąć reprezentację gospodarczą Litwy w regionie Azji Południowo-Wschodniej i przyspieszy realizację wspólnych projektów z Tajwanem".

Tajwan jest włączony do (grupy) priorytetowych rynków Litwy w zakresie współpracy innowacyjnej, eksportu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych

- czytamy w komunikacie resortu.

Litwa zacieśniła współpracę z Tajwanem w ubiegłym roku. W listopadzie w Wilnie otwarto przedstawicielstwo Tajwanu i zapowiedziano otwarcie litewskiej misji w Tajpej.

Działania te spotkały się z natychmiastową reakcją ze strony Chin, które nie uznają Tajwanu za oddzielne państwo, a za swoją zbuntowaną prowincję. Przed rokiem Chiny odwołały swojego ambasadora w Wilnie i zażądały od Litwy, by wycofała swojego ambasadora w Pekinie.

W ubiegłym tygodniu ChRL w reakcji na wizytę na Tajwanie litewskiej wiceminister transportu ogłosiła, że zrywa współpracę z Litwą w dziedzinie transportu. W odpowiedzi Wilno wskazało, że państwo ma prawo do wybierania partnerów gospodarczych, zarówno krajowych, jak i regionalnych.

Kancelaria prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy podkreśliło, że "Litwa przestrzega swoich zobowiązań międzynarodowych i +polityki jednych Chin+", ale też ma prawo do "rozwijania stosunków gospodarczych z innymi państwami i regionami świata".

Wizytę na Tajwanie zapowiedziała przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen. Poinformowała, że do wspólnego wyjazdu będzie namawiała też szefów parlamentów innych państw Unii Europejskiej.

Im więcej państw demokratycznych demonstruje swoje poparcie i stanowisko w sprawie Tajwanu, i opiera się próbom dyktowania warunków przez Chiny, tym silniejsze stają się nasze stanowiska

 - powiedziała dziennikarzom Czmilyte-Nielsen.

 

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo