Estonia: Największy cyberatak od 2007 roku. Stoją za nim rosyjscy hakerzy

Po usunięciu sowieckich pomników Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku. O tym poinformował wiceminister cyfrowej transformacji Luukas Ilves.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

Hakerzy z Killnet podali w środę w mediach społecznościowych, że zablokowali internetowy dostęp do ponad 200 państwowych i prywatnych instytucji w Estonii, takich jak system identyfikacji obywatelskiej online. Killnet przyznali się do podobnego ataku na litewskie strony internetowe w czerwcu.

Jednak wedle Ilvesa, estońskie portale, z małymi wyjątkami, były w pełni dostępne przez cały dzień.

 Atak przeszedł w dużej mierze niezauważony w Estonii

– napisał wiceminister.

Ilves dodał, że dzięki efektywności estońskich informatyków, którzy odparli ataki, jako krajowy dyrektor do spraw informacji (CIO) „śpi spokojnie”.

We wtorek pomnik sowieckiego czołgu T-34 został usunięty z widoku publicznego w Narwie, zamieszkanej w większości przez ludność rosyjskojęzyczną. Teren wokół pomnika musiała zabezpieczać policja. Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny.

Premier Kaja Kallas przekazała, że sowieckie monumenty stały się źródłem wzrastających napięć w kraju, a „w tych czasach musimy utrzymywać zagrożenie dla porządku publicznego na minimalnym poziomie”. Według estońskiego portalu ERR w kraju znajduje się od 200 do 400 komunistycznych pomników.

 

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

#Rosja #cyberatak #Estonia

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo