Palikot i Wojewódzki będą mieć kłopoty? Promują wódkę w sieci. Jest zawiadomienie do prokuratury

Były polityk PO Janusz Palikot oraz "król" TVN Jakub Wojewódzki staną przed sądem? Aktywista miejski Jan Śpiewak poinformował, że złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa poprzez niezgodne z prawem reklamowanie alkoholu za pośrednictwem internetu.

Zbyszek Kaczmarek

"Złożyłem zawiadomienie do @PK_GOV_PL na Palikota i Wojewódzkiego o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa z art. 452 Ustawy z o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Od miesięcy ta dwójka arcypatusów łamie prawo reklamując wódkę w internecie"

- wpis o takiej treści opublikował Śpiewak na Facebooku.

Wskazany przez Śpiewaka art. 452 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wskazuje, że "Kto wbrew postanowieniom zawartym w art. 131 prowadzi reklamę lub promocję napojów alkoholowych lub informuje o sponsorowaniu imprezy masowej, z zastrzeżeniem art. 131 ust. 5 i 6, podlega grzywnie od 10 000 do 500 000 złotych". 

Śpiewak we wpisie na Facebooku dodał, że "w Polsce zakazana jest reklama mocniejszych niż piwo alkoholi". 

"Jednocześnie sama reklama piwa jest dopuszczona pod szczególnymi warunkami - nie może się kojarzyć z sukcesem zawodowym, fizyczną atrakcyjnością, czy relaksem. Złamanie tego przepisu jest przestępstwem obarczonym karą nawet do pół miliona złotych"

- przypomniał Śpiewak. 

"Palikot i Wojewódzki łamią ludziom życie przedstawiając picie piwa i wódki jako odpowiedź na życiowe problemy, chwilę wytchnienia i relaksu, a nawet źródło szczęścia. Jest to szczególnie niebezpiecznie, gdyż przekaz i produkty tych dwóch patusów są skierowane przede wszystkim do bardzo młodych ludzi" 

- wskazał aktywista miejski. 

Śpiewak wezwał także internautów, by wysłali zawiadomienia do prokuratury na wszystkich "patocelebrytów i patoinfluencerów reklamujących na swoich profilach alkohol".

"Posprzątajmy internet z alkopatusów! Takie zawiadomienie nie sprawia, że będziesz stroną w postępowaniu, ale prokuratura ma obowiązek takie zawiadomienie rozpatrzyć. Im nas więcej tym większa szansa, że zaczną podchodzić do sprawy poważnie"

- zaapelował Śpiewak. 

 

 Źródło: twitter.com, wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo