Ciekawostki turystyczne: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie to wielooddziałowa instytucja zlokalizowana w powiecie poznańskim. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zabytki dotyczące dziejów wsi polskiej, rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu całej Polski. Jest jedynym tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce i jednym z nielicznych i największych w Europie.

Lokomobila samobieżna produkcji Kemna-Breslau z 1927 roku
Cruizer; domena publiczna

Zgromadziło ponad 20 tysięcy obiektów muzealnych. Misją Muzeum jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Ma to pozwalać publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych. Przedstawiając przeszłość, Muzeum ma pobudzać do refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości, ma być instytucją nowoczesną, otwartą na wyzwania przyszłości oraz oczekiwania i potrzeby współczesnego społeczeństwa.

Niektóre z wystaw stałych: Mauzoleum Bierbaumów; Dzieje rolnictwa do XVIII wieku; Pałac; Rzemiosło wiejskie; Przetwórstwo rolno-spożywcze; Pszczelarstwo; Postęp techniczny w rolnictwie XIX i XX wieku; Ogrodnictwo i gleboznawstwo; Piwowarstwo; Kuźnia; Urządzenia rolnicze używane w dużych gospodarstwach rolnych; Sad starych odmian drzew owocowych; Źródła energii w rolnictwie; Agrolotnictwo; Folwark i jego kulturotwórcza rola w rolnictwie polskim w XIX i XX w.; Państwowe Gospodarstwa Rolne 1949-1992; Hodowla roślin; Chów i hodowla zwierząt gospodarskich; Rzeźba plenerowa; Ogródek zielarski; Gorzelnia w Szreniawie; Kiszonkarstwo; Poletka demonstracyjne tradycyjnych roślin uprawnych.

Powstało w 1964 pod nazwą Muzeum Rolnictwa. Status muzeum narodowego uzyskało w 1975. 
W 2020 placówka zdobyła tytuł Lidera Turystyki w konkursie czasopisma Życie Regionów i Zgromadzenia Forum Ekspertów.

Obecnie muzeum posiada 5 oddziałów: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo