Hiszpania i Portugalia. Tu pomoc dla Ukraińców jest niewielka

Tysiące uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy po przybyciu na Półwysep Iberyjski nie otrzymuje od władz Hiszpanii i Portugalii należytej pomocy - twierdzą media z tych krajów, powołujące się na Ukraińców i reprezentujące ich organizacje.

pixabay

Według dziennika “El Periodico de Espana” w ostatnich dniach setki ukraińskich uchodźców postanowiły opuścić Hiszpanię, do której dotarło ich już ponad 125 tys. Powodem decyzji o wyjeździe ma być fakt, że nie otrzymali oni należytego wsparcia za Pirenejami.

Gazeta odnotowała, że koszty życia w Hiszpanii przekraczają możliwości finansowe większości Ukraińców, a środki kierowane z programu ministerstwa przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji są niskie.

“Część z nich kieruje się (z Hiszpanii – red.) do Niemiec lub Polski, państw których rządy lepiej zorganizowały przyjęcie” - napisał “El Periodico de Espana”.

Także portugalska rozgłośnia Observador, cytując władze Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii (AUP), wskazuje, że spośród ponad 43 tys. uchodźców przybyłych do tego kraju pomoc otrzymali jedynie nieliczni.

Szef tego stowarzyszenia Pawło Sadoha potwierdził, że większość znanych mu uchodźców z Ukrainy, przybyłych po wybuchu wojny do Portugalii, nie otrzymała wsparcia od władz państwowych. Dodał, że w niektórych portugalskich gminach organizowane są tymczasem zbiórki na autokary dla uchodźców, planujących powrócić na Ukrainę.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo