Andrzej Poczobut usłyszał kolejne zarzuty

Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi i aktywiście Związku Polaków na Białorusi, postawiono nowe zarzuty - poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Poczobut od półtora roku przebywa w więzieniu.

fot. Bladyniec - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29158288

"Do poprzedniego zarzutu 'wzniecania wrogości' dodano Poczobutowi również zarzuty 'nawoływania do środków ograniczających (sankcji), których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego'"

- poinformowała niezależna organizacja.

W komunikacie, opublikowanym na serwisie Telegram, BAŻ podało, że sprawa karna Poczobuta zostanie wkrótce przekazana do sądu.

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. W tym samym czasie władze białoruskie zatrzymały innych działaczy mniejszości polskiej, w tym szefową ZPB Andżelikę Borys. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu. Andżelika Borys została wypuszczona z więzienia w marcu br.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa, kategorycznie uznały sprawę karną wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za „motywowaną politycznie” i pokazową represję, która wpisuje się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo