Rosjanie bez wiz? Szef litewskiego MSZ apeluje o jedność w UE

- Idealnie byłoby, gdyby to była decyzja europejska, która po prostu zniosłaby ważność tych wiz i wszyscy przestaliby je wydawać - tak na temat wydania zakazu wydawania wiz turystom z Rosji w państwach UE wypowiedział się minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

pixabay.com

Landsbergis wątpi w skuteczność decyzji władz Estonii, na mocy której od czwartku obywatele Rosji posiadający estońskie wizy Schengen nie będą mogli wjechać do kraju.

"Obywatel Rosji może dzisiaj otrzymać wizę w konsulacie - na przykład - niemieckim i pojechać przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę na wakacje tam, gdzie chce”

– powiedział szef litewskiej dyplomacji i podkreślił, iż „właśnie dlatego potrzebne jest rozwiązanie wspólnotowe”.

Agencja BNS przypomina, że po inwazji Rosji na Ukrainę Litwa jako jeden z pierwszych krajów UE ograniczyła wydawanie nowych wiz Schengen oraz krajowych dla obywateli Rosji. Podobne decyzje podjęły Łotwa i Estonia.

Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, podały w ubiegłym tygodniu, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Berlin jednak się z tym nie zgadza. Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza inwazja na Ukrainę "nie jest wojną narodu rosyjskiego, to wojna Putina".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo