Kąpielisko w Mikołajkach zamknięte. Powodem zakwit sinic

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mrągowie wprowadził w drodze decyzji tymczasowy zakaz kąpieli z uwagi na zakwit sinic w kąpielisku na Jeziorze Mikołajskim przy ul. Okrężnej w Mikołajkach - poinformował w środę warmińsko-mazurski Sanepid.

Stiopa, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Z komunikatu zamieszczonego na stronie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wynika, że decyzję podjęto, uwzględniając ocenę wizualną jakości wody na kąpielisku. Z kolei na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS podano jedynie, że woda jest "nieprzydatna do kąpieli ze względu na inne wymagania".

Komunikat o obowiązującym do odwołania zakazie kąpieli na plaży miejskiej z powodu sinic, opublikowało w środę na swojej stronie miasto Mikołajki.

W komunikacie przypomniano, że kąpiel w wodzie o dużym stężeniu sinic może być niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ niektóre sinice produkują toksyny. Kąpiel w takiej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

- Czerwona flaga zawisła na kąpielisku nad Jeziorem Mikołajskim. Badanie Sanepidu wskazuje na pojawienie się sinic. Z tego powodu do odwołania na plaży miejskiej w Mikołajkach obowiązuje zakaz kąpieli

 - przekazał z kolei w mediach społecznościowych burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski.

Według danych służb sanitarnych, w woj. warmińsko-mazurskim w tym sezonie kąpielowym uchwałami rad gmin wyznaczono 42 kąpieliska.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo