Most na Krym "uzasadnionym celem wojskowym"

Mychajło Podolak, jeden z głównych współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w wywiadzie dla dziennika "Guardian", że "most prowadzący na Krym, zbudowany przez Rosję po aneksji półwyspu, jest uzasadnionym celem wojskowym".

Autorstwa Rosavtodor.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85232127

"Ta konstrukcja jest nielegalna. Jest też główną trasą dostaw dla armii rosyjskiej na Krym. Takie obiekty powinny być niszczone"

- powiedział Podolak.

Treść wywiadu przekazały w środę media ukraińskie. Na Krymie we wtorek doszło do "tajemniczych ataków na węzeł kolejowy i bazę lotniczą" - wskazuje "Guardian". Przypomina, że wcześniej celem ataku stało się rosyjskie lotnisko Saki w Nowofedoriwce na Krymie.

W wywiadzie Podolak tłumaczył, że strategia ukraińska w walce przeciwko armii rosyjskiej polega na "niszczeniu logistyki, szlaków zaopatrzenia i składów amunicji oraz innych obiektów infrastruktury wojskowej". Określił to jako "wzniecanie chaosu" wewnątrz wojsk przeciwnika.

Podolak, który - jak zauważa "Guardian" - często jest opisywany jako trzecia najważniejsza osoba w państwie, przekonywał także, że Ukraina nie stosuje w wojnie "taktyki z lat 60. i 70. XX wieku". Odniósł się w ten sposób do działań Rosji w Donbasie, gdzie zagarnęła ona terytoria stosując ciężką artylerię i niszcząc miasta.

Niemniej, zdaniem dziennika, uwagi Podolaka można interpretować także jako "przyznanie, że Ukraina ma problemy ze zgromadzeniem liczby ludzi i sprzętu niezbędnej do utrzymania kontrofensywy na pełną skalę na południu kraju". Zwykle taka kontrofensywa wymaga bowiem przewagi 3:1 w liczbie żołnierzy - podkreśla "Guardian".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo