Książka, za którą Rushdie miał zginąć, stała się bestsellerem

"Szatańskie wersety" - to krytykująca Islam książka Salmana Rushdiego, za którą każdy wierny muzułmanin jest zobowiązany do zabicia autora. Cztery dni po próbie morderstwa pisarza, znienawidzona publikacja znalazła się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży internetowej księgarni Amazon w USA.

"Szatańskie wersety"
Autorstwa Olaf Simons - Private, book bought in Germany, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7061549

Rushdie, brytyjski autor pochodzenia indyjskiego, został w piątek zaatakowany nożem i kilkakrotnie dźgnięty w szyję tuż przed wykładem, który miał wygłosić w stanie Nowy Jork. Pisarz miał mówić o wolności artystycznej.

We wtorek "Szatańskie wersety" stały się bestsellerem Amazona w kategorii "satyrycznej fikcji literackiej" oraz "współczesnej literatury brytyjskiej i irlandzkiej". Do kategorii najlepiej sprzedających się pozycji weszły też dwie inne powieści Rushdiego - wyróżnione Nagrodą Bookera "Dzieci północy" i "Joseph Anton: autobiografia".

W niedzielę francuska telewizja BFMTV poinformowała, że w księgarni Amazona we Francji powieść, 34 lata po jej opublikowaniu, znalazła się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży.

Również francuska sieć księgarni Fnac wysprzedała niemal wszystkie egzemplarze książki. „Szatańskie wersety" znalazły się też na czele listy najlepiej sprzedających się książek w sieci Apple Books.

Wyrok śmierci za książkę

Rushdiemu wielokrotnie grożono śmiercią z powodu "Szatańskich wersetów", jego czwartej powieści wydanej w 1988 roku. Dzieło, podejmujące temat początków islamu, wywołało niezwykłe oburzenie w krajach islamskich. Rushdiego oficjalne obciążono fatwą, która nakazuje każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie pisarza. W związku z tym musiał on żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji.

W 1998 roku ówczesny rząd Iranu ogłosił, że przestaje popierać fatwę, co w ostatnich latach umożliwiło pisarzowi powrót do bardziej normalnego życia. Jednak fatwa nigdy nie została odwołana.

Hadi Matar, który zaatakował pisarza w piątek, został zatrzymany zaraz po ataku. Podczas pierwszego przesłuchania przed sądem nie przyznał się do winy.

W sobotę agent pisarza poinformował, że Rushdie został odłączony od respiratora, odzyskał zdolność mówienia i jego ogólny stan się polepszył.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Salman Rushdie #Szatańskie wersety

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo