Śnięte ryby w wielkopolskiej rzece

Starosta obornicki wydał komunikat dla mieszkańców w związku ze znalezieniem śniętych ryb w rzece Wełna. Starosta zwrócił się do mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami.

https://powiatobornicki.pl/

Komunikat starosty obornickiego dotyczący śniętych ryb w rzece Wełna został opublikowany na stronie internetowej powiatu.

Jak podano, „w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w w/w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami”.

Wskazano również, że „o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformujemy w osobnym komunikacie".

W poniedziałek wieczorem o znalezieniu śniętych ryb w rzece Wełna poinformował m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

"Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowanego służby weryfikowany i skrupulatnie badany. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje o pojawieniu się takiego zjawiska na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie”

– poinformował w mediach społecznościowych wojewoda.

Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, sanepidu oraz strażaków i Komedy Powiatowej Policji. "Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań” – zaznaczył.

Wojewoda poinformował, że kąpielisko miejskie w Środzie Wielkopolskiej do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

"Zgodnie z procedurą wdrożono działania w celu oczyszczenia zbiorników, jak również zlecono monitoring analizowanego obszaru” – podkreślił.

Wojewoda przypomniał również, że "każdą podobną sytuację, natychmiast po jej wykryciu należy zgłaszać do odpowiednich służb, tj. Komendy Powiatowej Policji lub Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej".

W sobotę wojewoda wielkopolski zwołał także posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner – przepływającej przez województwa łódzkie i wielkopolskie, stanowiącej dopływ Warty.

Po posiedzeniu sztabu przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo