47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już we wrześniu. Podano program sekcji Polonica

"Nosorożec" Ołeha Sencowa, "Roving Woman" Michała Chmielewskiego i "Hranice lásky" Tomasza Wińskiego - to trzy spośród międzynarodowych koprodukcji, które znalazły się w programie sekcji Polonica 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Wydarzenie potrwa od 12 do 17 września.

pixabay

Jak przypomniano na stronie internetowej FPFF, Polonica to jedna z najstarszych sekcji festiwalu. "Aby się do niej zakwalifikować, film musi spełniać zasadnicze kryterium – posiadać polski akcent. Ponieważ w ostatnich latach rodzima kinematografia otwiera się na europejskie i światowe koprodukcje, sekcja staje się coraz bardziej zróżnicowana i bogata w zaskakujące tytuły" - wyjaśniono.

Tym razem w programie Poloniki znalazło się sześć międzynarodowych koprodukcji.

- W sekcji zobaczymy dramat kryminalny "Nosorożec" (reżyseria Ołeh Sencow) rozgrywający się w Ukrainie lat dziewięćdziesiątych, w schyłkowym okresie Związku Radzieckiego, opowiadający o młodym człowieku, który pnie się w hierarchii przestępczej; wyprodukowany przez Wima Wendersa debiut Michała Chmielewskiego "Roving woman", którego bohaterka, Sara, wyrzucona z domu kradnie samochód, zakochuje się w jego właścicielu i postanawia go odnaleźć; film fantasy "After Blue. Przekroczyć błękit" (reżyseria Bertrand Mandico), rozgrywający się w odległej przyszłości na dziewiczej plancie i ukazujący podróż Roxy i jej matki

 - poinformowano.

W ramach sekcji - czytamy - zostanie zaprezentowany też film "Hranice lásky" Tomasza Wińskiego o parze, która postanawia ożywić swój związek i zaczyna dzielić się erotycznymi fantazjami i sekretnymi pragnieniami. Kolejnymi tytułami, które będą pokazywane w ramach Poloniki, są "Pamfir" (reżyseria Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk), czyli dramat mówiący o tym, jak wybryk syna zmusza głównego bohatera do uruchomienia dawnych przestępczych kontaktów, by spłacić dług oraz "Lampart z Ankary" (reżyseria Emre Kayiş) ukazujący samotnego dyrektora najstarszego tureckiego zoo i introwertyczną urzędniczkę, którzy, chcąc zatrzymać proces prywatyzacji ogrodu zoologicznego, postanawiają zataić śmierć i upozorować zaginięcie jego najcenniejszego mieszkańca – lamparta anatolijskiego.

W połowie lipca poznaliśmy tytuły, które powalczą o Złote Lwy w konkursie głównym festiwalu. Znalazły się wśród nich "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego, "Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej, "Johnny" Daniela Jaroszka, "Zadra" Grzegorza Mołdy, "Apokawixa" Xawerego Żuławskiego, "Broad Peak" Leszka Dawida, "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Filip" Michała Kwiecińskiego, "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego".

Szanse na najważniejszą statuetkę mają również "Iluzja" Marty Minorowicz, "Strzępy" Beaty Dzianowicz, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Infinite Storm" Małgorzaty Szumowskiej, "IO" Jerzego Skolimowskiego, "Kobieta na dachu" Anny Jadowskiej, "Orlęta. Grodno '39" Krzysztofa Łukaszewicza, "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta, "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej", "Śubuk" Jacka Lusińskiego i "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12-17 września. Jego organizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Gdynia i Województwo Pomorskie, współorganizatorami - Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury, a producentem - Pomorska Fundacja Filmowa.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo