15 sierpnia na wileńskiej Rossie

Święto Wojska Polskiego uczczono także na Rossie największym i najcenniejszym ze starych cmentarzy wileńskich. To miejsce o ogromnej wartości historycznej i symbolicznej. Znajdują się tu groby wybitnych Polaków i Litwinów, a także cenne obiekty sztuki sepulkralnej. W pobliżu bramy głównej, prowadzącej na teren Starej Rossy, znajduje się cmentarz wojskowy z pomnikiem kryjącym serce marszałka Józefa Piłsudskiego i szczątki jego matki, Marii z Billewiczów. „Matka i Serca Syna” – głosi napis na płycie. W kwaterze wojskowej spoczywają żołnierze polscy polegli w czasie wojny z bolszewikami, a także żołnierze Września i żołnierze AK, którzy oddali życie w trakcie Akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 roku.

15 sierpnia o godzinie 12 na kwaterze wojskowej cmentarza wileńskiego zgromadzili się weterani, harcerze, przedstawiciele władz polskich i litewskich.

Jak co roku spotykamy się tu, stojąc u stóp Matki i serca Syna, aby uczcić tych, którzy walczyli za Polskę w wojnie z bolszewikami. Czujemy ogromną wdzięczność za to, że obronili nie tylko nasz kraj, ale i Europę przed nawałą ze Wschodu. Co by było, gdyby się to nie udało? Gruzja upadła pod nawałą armii bolszewickiej i została pozbawiona wolności na wiele dziesiątków lat. Bohaterstwo obrońców Warszawy pozwoliło nam tego strasznego losu uniknąć. Dziś dzielni Ukraińcy bronią swej ojczyzny i nas wszystkich tak jak my w roku 1920. W tych trudnych dniach Polska i Litwa wspiera Ukrainę, mając świadomość wspólnego dziedzictwa zakorzenionego w I Rzeczypospolitej. Dziękujemy bohaterom 1920 roku.

– powiedziała Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Wieńce złożyli także harcerze ze 147 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Błękitni” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Aninie oraz wolontariusze,  którzy brali udział w akcji #PaczkaNaKresy, zorganizowanej przez Fundację „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Wolontariusze od kilku dni zwiedzają ważne dla Polaków miejsca na Litwie, a na zakończenie pobytu spotkają się z żołnierzami NATO.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#1920 rok #wojna polsko-bolszewicka #Piłsudski #Wilno #cmentarz na Rossie #Dzień Wojska Polskiego

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo