Wybitna aktorka teatralna i filmowa skończyła 75 lat! Gliński złożył życzenia Halinie Łabonarskiej

Z okazji jubileuszu urodzin niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia wraz ze słowami uznania dla Pani wybitnego talentu i dokonań w dziedzinie sztuki aktorskiej - napisał wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński w liście gratulacyjnym do aktorki Haliny Łabonarskiej.

Artur Andrzej, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Wybitna aktorka teatralna i filmowa w niedzielę świętowała jubileusz 75-lecia.

"Dziękując za Pani cenną obecność w polskiej kulturze, składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności, nieustającej energii oraz satysfakcji i radości z realizacji nowych zamierzeń"

– napisał wicepremier Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że "niezwykłe bogactwo warsztatu scenicznego oraz wszechstronność teatralnego emploi" Łabonarskiej "zachwycają kolejne pokolenia widzów". "Dotychczasowy dorobek w liczbie stu kilkudziesięciu znakomitych ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jest niepodważalnym świadectwem talentu najwyższej próby i ponad pięćdziesięcioletniej aktywności artystycznej" - ocenił.

"Godna szczególnego uznania jest Pani patriotyczna postawa, manifestowana również w czasach, kiedy była ona aktem wielkiej odwagi"

- podkreślił w liście Gliński.

Halina Łabonarska urodziła się 15 sierpnia 1947 r. "Występowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu oraz na scenach stołecznych teatrów: Dramatycznego, Polskiego im. Arnolda Szyfmana, Na Woli czy Ateneum im. Stefana Jaracza. Znakomite role tworzyła pod okiem wybitnych reżyserów, m.in.: Kazimierza Dejmka, Gustawa Holoubka, Janusza Wiśniewskiego, Jerzego Jarockiego czy Macieja Prusa" - przypomniano na stronie resortu kultury.

Jak zaznaczono, "do jej najbardziej znanych kreacji teatralnych należą m.in. Barbara w spektaklu +Noce i dnie+, Polly w spektaklu +Opera za trzy grosze+, Spika hrabina Tremendosa w spektaklu +Oni+ S. I. Witkiewicza, Viola w spektaklu +Wieczór Trzech Króli+ W. Szekspira". "W Teatrze Telewizji Polskiej zasłynęła jako Pani Helena w spektaklu +Klucz+" - napisano.

"Jej portfolio dopełniają znakomite role w filmach takich jak: +Aktorzy prowincjonalni+ w reż. Agnieszki Holland, +Vinci+ w reż. Juliusza Machulskiego, +Popiełuszko. Wolność jest w nas+ w reż. Rafała Wieczyńskiego, +Smoleńsk+ w reż. Antoniego Krauzego oraz w serialach: +07 zgłoś się+ i +Zaginiona+" - czytamy w informacji.

Aktorka za kreacje aktorskie była nagradzana m.in. podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych i na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Została również uhonorowana nagrodą Brązowe Lwy Gdańskie za rolę Anki w filmie "Aktorzy prowincjonalni" na VI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2015 r. za całokształt twórczości otrzymała nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków.

W 2013 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, a w 2017 r. – Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo