Czechy: katastrofa na pokazach lotniczych. Pilot nie przeżył

W trakcie niedzielnych pokazów lotniczych w Chebie (zachodnia część Czech) rozbił się historyczny samolot. Pilot zginął, a jedna osoba odniosła lekkie obrażenia. Maszyna, która spadła, była ostatnim na świecie latającym egzemplarzem samolotu Hawker Hurricane Mk.IV z okresu II wojny światowej.

Hawker Hurricane Mk IV
Alex Layzell CCA 2.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hawker_Hurricane_(2086625226).jpg

Pilot historycznej maszyny wykonywał ewolucje akrobatyczne. Podczas jednej z nich silnik samolotu stracił potrzebną moc i maszyna runęła na znajdujące się poza terenem lotniska domki jednorodzinne. Hawker Hurricane Mk.IV bezpośrednio nie uszkodził żadnego z nich. W katastrofie zginął pilot, a jedna z osób postronnych została lekko ranna. Pokazy przerwano.

Samolot, który rozbił się w Chebie, był ostatnim na świecie latającym egzemplarzem samolotu Hawker Hurricane Mk.IV z okresu II wojny światowej. Kilka wersji Hurricanów było na wyposażeniu brytyjskiego lotnictwa wojskowego RAF podczas II wojny światowej. M.in. latali na nich polscy lotnicy, a także piloci z Czechosłowacji. Model Hawker Hurricane Mk.IV miał silnik przystosowany do latania w warunkach pustynnych.

Brytyjski myśliwiec należał do znajdującego się pod Pragą prywatnego muzeum lotnictwa Toczna. Z wyprodukowanych 14 583 samolotów Hurricane lata mniej niż 15. Ostatni z wersji Mk.IV. rozbił się w niedzielę. Był pomalowany tak, jak w czasie II wojny światowej pomalowana była maszyna, którą w RAF latał as czeskiego lotnictwa Karl Kuttelwascher.

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#Czechy #wypadek #katastrofa #śmierć

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo