Ataki na Kościół katolicki w Nikaragui. Policyjne oblężenie siedziby biskupa

Mężczyźni w hełmach i kamizelkach kuloodpornych, uzbrojeni policjanci i żołnierze z oddziałów specjalnych, którzy otaczają kordonem siedzibę kurii biskupiej nikaraguańskiego miasta Matagalpa - takie zdjęcia obiegły w mijającym tygodniu media krajów Ameryki Łacińskiej. Ilustrują one nową próbę ograniczenia przez rząd Nikaragui swobody działania Kościoła katolickiego.

fot. nakashi - https://www.flickr.com/photos/nakashi/4147393796/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15396215

Po masowych aresztowaniach wśród polityków i działaczy demokratycznej opozycji, które poprzedziły ubiegłoroczne wybory prezydenckie, dyktator tego kraju Daniel Ortega, sprawujący po raz czwarty urząd szefa państwa i rządu, kontynuuje walkę z Kościołem katolickim. Od 4 sierpnia biskup diecezji Matagalpa, Rolando Jose Alvarez poddany jest decyzją prezydenta aresztowi domowemu pod zarzutem działania na rzecz opozycji politycznej.

Policja w Matagalpie oskarżyła 55-letniego biskupa - gdy zapowiedział „mszę w obronie pokoju społecznego” i procesję - o wykorzystywanie mediów społecznościowych do „organizowania bojówek oraz zachęcania ich do siania nienawiści przeciwko ludności poprzez szerzenie nastrojów niezadowolenia i wywoływanie zamętu, co wymierzone jest w społeczną harmonię”.

Bp. Alvarez, jak przypominają dziennikarze krajów Ameryki Łacińskiej w swych tekstach na temat coraz większego nasilenia ataków reżimu Ortegi na Kościół katolicki, jest jednym z najodważniejszych krytyków wieloletnich rządów tego prezydenta i jego małżonki - wiceprezydent Rosario Murillo. W swych homiliach kapłan wielokroć wypowiadał się na temat łamania swobód obywatelskich i praw człowieka w Nikaragui.

W ostatni poniedziałek rząd małżeństwa Ortegów zamknął siedem katolickich rozgłośni radiowych, działających na terenie diecezji Matagalpa. Policja przeprowadziła jednocześnie rewizję w kaplicy Dzieciątka Jezus w mieście Sebaco, próbując skonfiskować urządzenia nadawcze lokalnej katolickiej rozgłośni, która jakiś czas tam działała.

7 sierpnia biskupi Nikaragui ogłosili deklarację solidarności z biskupem szykanowanym przez rząd.

Znana nikaraguańska obrończyni sądowa, występująca w obronie praw człowieka i obywatela w tym kraju, Martha Patricia Molina, wydała oświadczenie, w którym przypomina, że Kościół katolicki doznał za rządów Ortegi ponad 250 aktów agresji ze strony jego reżimu.

Chodzi głównie – wyjaśniła - o pobicia duchownych, profanację świątyń, ataki z bronią w ręku na wiernych i podpalenia.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo