Krewni jeńców z pułku Azow domagają się ich uwolnienia

Kilkudziesięciu członków rodzin ukraińskich jeńców z pułku Azow, którzy bronili Mariupola nad Morzem Azowskim, przeprowadziło w sobotę w Browarach w obwodzie kijowskim wiec, domagając się uwolnienia swoich bliskich z rosyjskiej niewoli. Informację przekazał portal Suspilne.

Zdjęcie ilustracyjne
Goo3 CC BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Azov_Regiment#/media/File:2019-08-24_Kyiv_March_Polk_Azov.jpg

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na sytuację jeńców z Azowa w rosyjskiej niewoli. W obozie w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie byli przetrzymywani, doszło w nocy z 28 na 29 lipca do wybuchu, za którym według armii ukraińskiej stały wojska rosyjskie. Zdaniem ukraińskiej prokuratury w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych.

Krewni jeńców zaapelowali o zagwarantowanie Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dostępu do jeńców, by zapewnić im bezpieczeństwo.

Na plakatach widniały hasła „Obiecywaliście, że wrócą”, „Rosja zabiła naszych bohaterów” i „Sprowadźcie bohaterów do domu. Teraz”.

 

 

 Źródło: niezależna.pl, PAP

#Ukraina #wojna #Rosja #Azow #jeńcy

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo