Jak uprawiać domowe sukulenty?

Sukulenty to rośliny łatwe w uprawie i tolerancyjne na zaniedbania. Panuje błędne przekonanie, że o sukulenty nie trzeba wcale dbać, jednak do końca tak nie jest, należy dbać o nie jak o każde inne roślinny doniczkowe. Nie wymagają intensywnej opieki i są polecane dla osób, które często zapominają o podlewaniu roślin. Chyba jedynym błędem jaki możemy popełnić w pielęgnacji sukulentów to nadmierne nawodnienie. 

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Ylanite Koppens

Sukulenty - co to za rośliny?

Sukulenty często kojarzą się nam z kaktusami. Tymczasem to także m.in. agawy, aloesy czy grubosze (tzw. drzewka szczęścia). Są to rośliny specyficzne. Są przystosowane do tymczasowego niedoboru wody, gdyż wytworzyły charakterystyczny dla siebie system obronny. Potrafią gromadzić wodę w specjalnie do tego celu przeznaczonych organach, czyli w liściach, łodygach albo korzeniach. Sukulenty mają bowiem rozwinięte tkanki, które pełnią rolę swoistego magazynu wody. Potem te rośliny ekonomicznie gospodarują swoimi zapasami. Woda z tych tkanek, w przypadku dużych okazów, może wystarczać na przeżycie kilku, nawet kilkunastu miesięcy suszy.

Najpopularniejsze sukulenty do uprawy w domu

W uprawie doniczkowej w mieszkaniu najlepiej wybrać gatunki doskonale do tego przystosowane. Na okiennych parapetach doskonale odnajdą się 

 • agawa (Agava)
 • aloes (Aloe), 
 • eszeweria (Echeveria) wilczomlecz (Euphorbia), 
 • patyczak (Rhipsalis), 
 • żywe kamienie (Lithops), 
 • grubosze (Crassula) 
 • niezliczone gatunki kaktusów(Cactaceae).

Podział sukulentów

W zależności od miejsca magazynowania wody dzieli się sukulenty na trzy grupy:

 • sukulenty pędowe (np. rośliny kaktusowate, liczne wilczomleczowate, trojeściowate, astrowate) – gromadzą wodę w zgrubiałych łodygach, ich liście są najczęściej przekształcone w ciernie;
 • sukulenty liściowe (np. rośliny gruboszowate, aloes, agawa) – gromadzą wodę w zgrubiałych liściach, które są pokryte grubą warstwą woskową (ograniczająca parowanie);
 • sukulenty korzeniowe (np. Pachypodium bispinosum, niektóre szczawiki, pelargonie) - woda gromadzi się w korzeniach.

Oprócz zdolności gromadzenia zapasów wody, sukulenty dodatkowo potrafią oszczędnie nią gospodarować:

 • liście wielu roślin gruboszowatych pokryte są woskowatym nalotem, który chroni je przed intensywnym parowaniem,
 • niektóre rośliny wykształcają zwarte rozety, które umożliwiają ograniczenie utraty wody,
 • niektóre rośliny zredukowały swoje liście do minimum, czasem nawet do postaci cierni;
 • systemy korzeniowe sukulentów są zwykle płytkie, za to rozległe.

5 zasad uprawy i pielęgnacji sukulentów

1. Stanowisko dla sukulentów

Do uprawy kaktusów i innych sukulentów na parapecie najlepszą lokalizacją jest okno południowo-wschodnie. Poranne słońce jest zawsze korzystniejsze od popołudniowego, które może przypalać rośliny. Rośliny te powinny mieć zapewnione dużo słońca i ciepła, dlatego najlepiej ulokuj je w pobliżu okna, tak by słońce oświetlało je rano i w godzinach przedpołudniowych. W okresie od października do lutego rośliny te zimują. Możesz je wówczas przenieść do chłodniejszego pomieszczenia i znacznie ograniczyć podlewanie. Nie umieszczaj sukulentów w pomieszczeniach, gdzie panuje zbyt duża wilgotność, takich jak łazienka. Spowodować to może rozwój pleśni, a w skrajnych przypadkach, także gnicie.

2. Podlewanie sukulentów

Sukulenty nigdy nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże lekko przeschło. 

Jak dbać o sukulenty w zależności od pór roku?

W okresie wiosenno-letnim podlewaj je raz lub dwa razy na tydzień. Rób to na tyle rzadko, by rośliny zdążyły odprowadzić nadmiar wody. Zanim je podlejesz, sprawdź, czy podłoże odpowiednio przeschło.
W okresie jesienno-zimowym, sukulenty wystarczy podlewać raz na 4-8 miesięcy. Rób to bardzo oszczędnie, stosując ręczny rozpylacz wody. Poznasz, że nadszedł czas na kolejne podlewanie, gdy liście Twoich sukulentów zaczną się obkurczać.

3. Wilgotność powietrza dla sukulentów

Dobrze się czują w naszych mieszkaniach, nawet w gorących i suchych wnętrzach. Latem lubią spryskiwanie miękką wodą – pomaga to oczyścić je z kurzu.

4. Nawożenie sukulentów

Latem należy zasilać je nawozem do sukulentów raz na dwa tygodnie. Rośliny te dobrze jest nawozić dwa razy w roku, wiosną i latem. W zależności od gatunku możesz zastosować nawóz do roślin domowych lub podłoże do kaktusów. Substancje te przez długi czas uwalniają składniki odżywcze, dzięki czemu Twoje sukulenty otrzymają codziennie odpowiednią do ich potrzeb dawkę. Ważne by nawóz, który stosujesz, nie zawierał zbyt wielu związków azotu, gdyż są one szkodliwe dla sukulentów.

5. Przesadzanie sukulentów

Sukulenty nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg ten należy wykonać, dopiero wtedy, gdy doniczka zrobi się za ciasna. Wystarczy robić to raz na trzy lub cztery lata, w okresie letnim lub wiosennym. Jak sadzić sukulenty w doniczce? Pamiętaj, by zapewnić roślinie wystarczające miejsce na rozwój korzeni. Delikatnie wyjmij ją ze starej doniczki, a na spodzie nowej wysyp kilka centymetrów ziemi. Następnie umieść w niej roślinę i delikatnie uzupełnij pozostałą przestrzeń glebą, lekko ją uciskając. Jaka ziemia do sukulentów sprawdzi się najlepiej? Wybierz łatwo przepuszczalną glebę, która przeznaczona jest do sukulentów i kaktusów.
 

 

 Źródło: zielonyogrodek.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo